GALWAY GAA: WEEKEND RESULTS (Sunday, 17th June 2018) 

0
595
Damien Comer
17 June 2018; Galway captain Damien Comer lifts The Nestor Cup following their victory in the Connacht GAA Football Senior Championship Final match between Roscommon and Galway at Dr Hyde Park in Roscommon. Photo by Piaras Ó Mídheach/Sportsfile

Note: The winning team is displayed first

Connacht Senior Football Final

Sun, 17 June, Venue: Dr. Hyde Park, (Final), Galway 0-16 Roscommon 2-6  (Report)

Leinster under 21 Hurling Championship

Wed, 13 June, Venue: O’Connor Park, (Quarter-Finals), Galway 1-20 Offaly 0-8 (Report)

Senior Hurling League Group 1 
Sun, 17 Jun, Venue: St Thomas, (Round 3), Clarinbridge 1-15 St Thomas 2-10
Sun, 17 Jun, Venue: Ballyloughane, (Round 3), Liam Mellows 2-17 Beagh 1-12
Sun, 17 Jun, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 3), Ballinderreen 2-19 Tommy Larkins 1-13

Senior Hurling League Group 2 
Sun, 17 Jun, Venue: Gort GAA Grounds, (Round 3), Moycullen 2-17 Gort 2-14

WERS Waste U14 Football Division 1 North 
Fri, 15 Jun, Venue: Ballinasloe, (Round 6), Monivea-Abbey 2-9 Ballinasloe 1-8
Sun, 17 Jun, Venue: Dunmore, (Round 6), Dunmore MacHales 4-9 Mountbellew/Moylough 2-7

WERS Waste U14 Football Division 1 West 
Fri, 15 Jun, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 6), Salthill-Knocknacarra 0-10 Claregalway 1-7
Fri, 15 Jun, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 6), St. James 4-8 Moycullen 4-5
Fri, 15 Jun, Venue: Páirc na bhForbacha, (Round 6), Barna 8-6 Annaghdown 1-9 

WERS Waste U14 Football Division 2 North 
Fri, 15 Jun, Venue: Craughwell, (Round 6), Headford 5-9 Craughwell 4-6 
Fri, 15 Jun, Venue: Clarinbridge, (Round 6), Clarinbridge 6-11 Loughrea 0-2 

WERS Waste U14 Football Division 2 West 
Fri, 15 Jun, Venue: Pairc Na bPiarsaigh, (Round 6), Carna-Caiseal/Na Piarsaigh 5-9 Mícheál Breathnach 6-4
Fri, 15 Jun, Venue: Páirc an Chathánaigh, (Round 6), Naomh Anna, Leitir Móir 3-11 An Cheathrú Rua 4-6 
Fri, 15 Jun, Venue: Clifden, (Round 6), St Michael’s 7-12 Clifden / Renvyle 5-3

WERS Waste U14 Football Division 3 
Fri, 15 Jun, Venue: Glenamaddy, (Round 8), St Gabriel’s 4-8 Northern Gaels 3-4 

Division 1 League 
Thu, 14 Jun, Venue: Páirc an Chathánaigh, (Round 5), An Cheathrú Rua 0-8 Killannin 0-8 

Division 2 League 
Sat, 16 Jun, Venue: Westside, (Round 5), St Michael’s 0-17 Claregalway 1-9 

Division 4 League 
Sat, 16 Jun, Venue: Clifden, (Round 4), St Gabriel’s 3-8 Clifden 2-10

Intermediate Hurling League 
Sun, 17 Jun, Venue: Killimor, (Round 3), Rahoon-Newcastle 4-11 Killimor 2-13
Sun, 17 Jun, Venue: Kilbeacanty, (Round 3), Oranmore-Maree 2-14 Kilbeacanty 0-9 

John Dunne Cup – Group 4 
Tue, 12 Jun, Venue: Cregg, (Round 2), Cortoon Shamrocks 1-10 Annaghdown 1-9

John Dunne Cup – Group 5 
Fri, 15 Jun, Venue: Barnaderg , (Round 2), Killererin 0-10 Kilkerrin-Clonberne 0-3

Gullane’s Hotel Junior A Hurling Championship – Group 1 
Fri, 15 Jun, Venue: Duggan Park , (Round 3), Craughwell 0-15 Sarsfields 0-14 
Sat, 16 Jun, Venue: Clarinbridge, (Round 3), Skehana 2-12 Ardrahan 2-9

Gullane’s Hotel Junior A Hurling Championship – Group 2 
Sat, 16 Jun, Venue: Lackagh, (Round 2), Mícheál Breathnach 1-13 Ballygar 1-12 

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Hurling League – Group 1 
Sat, 16 Jun, Venue: Lackagh, (Round 4), Oranmore-Maree 3-6 Turloughmore 0-6

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Hurling League – Group 2 
Fri, 15 Jun, Venue: Cappataggle, (Round 4), Carnmore 4-9 Cappataggle 0-6
Sat, 16 Jun, Venue: Moycullen, (Round 4), Moycullen 5-4 Mullagh/Kiltormer 2-9 
Sat, 16 Jun, Venue: Loughrea, (Round 4), Loughrea 6-3 Craughwell 2-3

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Hurling League – Group 4 
Sat, 16 Jun, Venue: Ardrahan, (Round 4), St Thomas 4-5 Ardrahan 1-3

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Hurling League – Group 5 
Sat, 16 Jun, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 4), Four Roads 8-10 Abbeyknockmoy 3-2
Sat, 16 Jun, Venue: Ballygar, (Round 4), Ballygar 3-6 Skehana 4-2 
Sat, 16 Jun, Venue: Ahascragh, (Round 4), St Dominics 2-8 Ahascragh/Fohenagh 0-8 

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Hurling League – Group 6 
Sat, 16 Jun, Venue: Meelick-Eyrecourt, (Round 4), Pádraig Pearses 3-13 Meelick-Eyrecourt 1-1

WERS Waste U12 Football Group 10 
Sun, 17 Jun, Venue: Craughwell, (Round 4), Salthill-Knocknacarra 3-7 Craughwell 3-4

WERS Waste U12 Football Group 5 
Tue, 12 Jun, Venue: Mervue, (Round 4), St. James 4-8 Claregalway 2-7

Gullane’s Hotel Junior B Hurling Championship – Group 1 
Sat, 16 Jun, Venue: Tonabrocky, (Round 2), Rahoon-Newcastle 2-8 Kilconieron 0-14

Gullane’s Hotel Junior B Hurling Championship – Group 2 
Fri, 15 Jun, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 2), Loughrea 1-20 Cappataggle 1-18 

Gullane’s Hotel Junior B Hurling Championship – Group 3 
Sat, 16 Jun, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Round 2), Ahascragh/Fohenagh 0-21 Kiltormer 1-7

Gullane’s Hotel Junior C Hurling Championship – Group 1 
Sat, 16 Jun, Venue: Sylane, (Round 3), Sylane 3-10 Oranmore-Maree 2-12 
Sat, 16 Jun, Venue: Kilbeacanty, (Round 3), Killimordaly 3-8 Kilbeacanty 1-13

Gullane’s Hotel Junior C Hurling Championship – Group 2 
Wed, 13 Jun, Venue: Turloughmore, (Round 2), Turloughmore 2-13 Clarinbridge 2-11
Sun, 17 Jun, Venue: Ballygar GAA Pitch, (Round 3), Ballygar 2-11 Ballinderreen 1-7 
Sun, 17 Jun, Venue: Bullaun, (Round 3), Sarsfields 1-14 Turloughmore 0-4

Gullane’s Hotel Junior C1 Hurling Championship – Group 1 
Sat, 16 Jun, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 3), Tynagh/Abbey-Duniry 1-16 Moycullen 0-12

Gullane’s Hotel Junior C1 Hurling Championship – Group 2 
Sat, 16 Jun, Venue: Craughwell, (Round 3), Craughwell 0-0 Mullagh 0-0 

Ard Ri Hotel Division 5 (North) 
Fri, 15 Jun, Venue: Milltown, (Round 6), Caherlistrane 3-10 Milltown 1-9 
Fri, 15 Jun, Venue: Headford, (Round 6), Annaghdown 1-19 Headford 1-8 

Car Parts Warehouse Division 5 (West) 
Thu, 14 Jun, Venue: Claregalway Lakeview, (Round 6), Claregalway 0-15 Salthill-Knocknacarra 1-11 

Car Parts Warehouse Division 7 (West) 
Fri, 15 Jun, Venue: Oranmore, (Round 3), Oranmore-Maree 2-11 An Cheathrú Rua 2-8