7.8 C
Galway
Home SPORT GAA GALWAY GAA: (week ending Sunday, 9th September 2018_

GALWAY GAA: (week ending Sunday, 9th September 2018_

Note: The winning team is displayed first

Ocean Hygiene Supplies and Packaging U 13 A Hurling Championship
Sun, 09 Sep, Venue: Loughrea, (Final Replay), Turloughmore 3-6 Clarinbridge 2-1

Ocean Hygiene Supplies and Packaging U 13 A Hurling Shield
Wed, 05 Sep, Venue: Loughrea, (Final Replay), St Mary’s GAA Athenry 2-3 Sarsfields 0-4

WERS Waste U12 Football Group 2
Sun, 09 Sep, Venue: Brownesgrove, (Shield Final), Dunmore MacHales 3-14 Annaghdown 1-4

WERS Waste U12 Football Group 6
Sun, 09 Sep, Venue: Brownesgrove, (Shield Final), Northern Gaels 1-6 Kilconly 0-7

Claregalway Hotel/Bon Secours Hospital Senior Football Championship – Group 1
Sat, 08 Sep, Venue: Corofin , (Round 4), Claregalway 1-15 Cortoon Shamrocks 1-13
Sat, 08 Sep, Venue: Pearse Stadium, (Round 4), St. James 2-18 An Cheathrú Rua 2-13

Claregalway Hotel/Bon Secours Hospital Senior Football Championship – Group 2
Sun, 09 Sep, Venue: Pearse Stadium, (Round 4), Salthill-Knocknacarra 2-13 Barna 0-8
Sun, 09 Sep, Venue: Pearse Stadium, (Round 4), Killannin 1-16 Tuam Stars 3-7

Claregalway Hotel/Bon Secours Hospital Senior Football Championship – Group 3
Sat, 08 Sep, Venue: Tuam Stadium, (Round 4), Killererin 2-12 Kilconly 1-9
Sun, 09 Sep, Venue: Clonbur, (Round 4), Caherlistrane 1-13 Naomh Anna, Leitir Móir 2-7

Claregalway Hotel/Bon Secours Hospital Senior Football Championship – Group 4
Sat, 08 Sep, Venue: Kenny Park, (Round 4), Milltown 3-13 Moycullen 1-9
Sun, 09 Sep, Venue: Tuam Stadium, (Round 4), St Michael’s 2-13 Caltra 1-8

Ocean Hygiene Supplies & Packaging U12 Hurling Group 1 Shield
Thu, 06 Sep, Venue: Castlegar Pitch, (Semi Final ), Castlegar 4-16 Annaghdown 4-5

Ocean Hygiene Supplies & Packaging U12 Hurling Group 5 Shield
Fri, 07 Sep, Venue: Pairc an Phiarsaigh, (Semi Final ), Abbeyknockmoy 2-4 Pádraig Pearses 2-0

WERS Waste U16 Football Division 2 North
Sun, 09 Sep, Venue: Killererin GAA Pitch, (Round 3), Loughrea W/O Killererin –

Ocean Hygiene Supplies and Packaging U 16 A Hurling Championship
Thu, 06 Sep, Venue: Kenny Park, (Semi Final 1), Clarinbridge 0-1 Loughrea 0-0

Claregalway Hotel/Bons Secours Intermediate Football Championship – Group 1
Sat, 08 Sep, Venue: Tuam Stadium, (Round 3), Williamstown 1-14 Glenamaddy 1-6
Sat, 08 Sep, Venue: Kenny Park, (Round 3), Oranmore-Maree 2-11 Menlough 2-5

Claregalway Hotel/Bons Secours Intermediate Football Championship – Group 2
Sat, 08 Sep, Venue: Pearse Stadium, (Round 3), Mícheál Breathnach 1-8 Oughterard 0-10
Sat, 08 Sep, Venue: Corofin , (Round 3), An Spidéal 2-16 St Brendan’s 0-8

Claregalway Hotel/Bons Secours Intermediate Football Championship – Group 3
Sun, 09 Sep, Venue: Tuam Stadium, (Round 3), Kilkerrin-Clonberne 3-14 St Mary’s GAA Athenry 2-8
Sun, 09 Sep, Venue: An Spideal, (Round 3), Dunmore MacHales 1-11 Clifden 1-10

Claregalway Hotel/Bons Secours Intermediate Football Championship – Group 4
Sun, 09 Sep, Venue: An Spideal, (Round 3), Oileáin Árainn 2-14 St. Gabriels 1-8
Sun, 09 Sep, Venue: Clonbur, (Round 3), Headford 5-17 Cárna-Caiseal 2-3

WERS Waste U14 Football Division 1 North
Tue, 04 Sep, Venue: Athenry, (Round 6), Caherlistrane 3-7 St Mary’s GAA Athenry 1-6
Sun, 09 Sep, Venue: Mountbellew, (Round 7), Mountbellew/Moylough 0-0 St Mary’s GAA Athenry 0-0

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15 A Hurling Championship – Group 1
Thu, 06 Sep, Venue: Craughwell, (Round 2), Craughwell 5-12 Sarsfields 0-10

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15 A1 Hurling Championship – Group 1
Thu, 06 Sep, Venue: Castlegar, (Round 2), Cappataggle 2-20 Castlegar 0-6
Sun, 09 Sep, Venue: Kilnadeema, (Round 2), Kilnadeema-Leitrim 7-15 Ballinasloe 0-5

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15 A1 Hurling Championship – Group 2
Thu, 06 Sep, Venue: Killimordaly, (Round 2), Killimordaly 1-15 Carnmore 0-10
Thu, 06 Sep, Venue: Woodford, (Round 2), Kinvara 1-16 Tommy Larkins 2-11

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15 B Hurling Championship – Group 2
Thu, 06 Sep, Venue: Ballymacward, (Round 2), Abbeyknockmoy 3-15 Pádraig Pearses 3-10

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15 C Hurling Championship – Group 1
Thu, 06 Sep, Venue: Ahascragh, (Round 3), Ballinderreen 5-16 Ahascragh/Fohenagh 2-8

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15 C Hurling Championship – Group 2
Thu, 06 Sep, Venue: Ballyloughane, (Round 3), Liam Mellows W/O Tuam –

Intermediate Hurling Championship – Group 1
Fri, 07 Sep, Venue: Kenny Park, (Round 4), Annaghdown 2-17 Castlegar 0-12
Sun, 09 Sep, Venue: Kenny Park, (Round 4), Killimor 0-17 Kilconieron 1-12
Sun, 09 Sep, Venue: Loughrea, (Round 4), Kiltormer 3-13 Kilbeacanty 0-13

Gullane’s Hotel Junior A Hurling Championship
Fri, 07 Sep, Venue: Castledaly, (Quarter Final), St Mary’s GAA Athenry 1-15 Clarinbridge 1-14
Sat, 08 Sep, Venue: Loughrea, (Quarter Final), Sarsfields 2-18 Craughwell 0-14

WERS Waste U13 Football Division 3 A
Tue, 04 Sep, Venue: Kilconly, (Round 3), Ballinasloe 7-12 Kilconly 0-15

WERS Waste U13 Football Division 3 B
Tue, 04 Sep, Venue: Caltra Pitch, (Round 3), Caltra 5-15 Northern Gaels 4-11
Fri, 07 Sep, Venue: Caltra Pitch, (Round 4), Caltra 4-8 Killererin 2-9

Junior Championship North – Group A
Sat, 08 Sep, Venue: Mountbellew, (Round 3), Mountbellew/Moylough 3-10 Annaghdown 1-7

Junior Championship West – Group A
Sat, 08 Sep, Venue: Clonbur, (Round 3), An Fhairche – Clonbur W/O St Michael’s –
Sun, 09 Sep, Venue: Mervue, (Round 3), Moycullen 2-10 St. James 2-7

Junior Championship West – Group B
Sat, 08 Sep, Venue: The Priarie, (Round 3), Renvyle 2-15 Salthill-Knocknacarra 3-9
Sun, 09 Sep, Venue: Claregalway Lakeview, (Round 3), Claregalway W/O Mícheál Breathnach –

Junior Football Championship
Fri, 07 Sep, Venue: Tuam Stadium, (Relegation Play-Off), Tuam Stars 0-10 Milltown 0-10

WERS Waste U12 Football Group 4
Tue, 04 Sep, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Shield Final Playoff), Moycullen 3-11 Claregalway 2-5

WERS Waste U12 Football Group 5
Tue, 04 Sep, Venue: Kinvara, (Round 4), Kinvara 8-11 St Mary’s GAA Athenry 5-2

WERS Waste U12 Football Group 8
Fri, 07 Sep, Venue: Clonbur, (Round 2), An Fhairche – Clonbur 4-10 Naomh Anna, Leitir Móir 4-9

Junior A Championship West – Group A
Sat, 08 Sep, Venue: Crestwood, (Round 3), Fr Griffins/Éire Óg 1-9 Na Piarsaigh 2-6
Sun, 09 Sep, Venue: Páirc na bhForbacha, (Round 3), Barna 1-11 Oughterard 0-6

Junior A Championship West – Group B
Sat, 08 Sep, Venue: Killannin, (Round 3), Killannin W/O Naomh Anna, Leitir Móir –
Sun, 09 Sep, Venue: Páirc an Chathánaigh, (Round 3), An Cheathrú Rua W/O Salthill-Knocknacarra –

Junior A Football Championship
Fri, 07 Sep, Venue: Menlough, (Semi Final), Pádraig Pearses 1-20 Monivea-Abbey 2-13
Sat, 08 Sep, Venue: Barnaderg , (Semi Final), Corofin 5-14 Glinsk 1-6

Gullane’s Hotel Junior B Hurling Championship
Sat, 08 Sep, Venue: Duggan Park , (Semi-Final), Killimor 2-16 Loughrea 1-10
Sun, 09 Sep, Venue: Kenny Park, (Quarter Final Replay), Oranmore-Maree 0-16 Killimordaly 0-15

Junior B Football Championship
Fri, 07 Sep, Venue: Monivea, (Semi Final), Menlough 2-15 Claregalway 2-11

Gullane’s Hotel Junior C Hurling Championship
Sat, 08 Sep, Venue: Loughrea, (Semi-Final), Kilbeacanty 0-11 Sarsfields 0-7

Junior C Championship North – Group A
Sun, 09 Sep, Venue: Corofin , (Round 4), Annaghdown 0-17 Corofin 1-8

Gullane’s Hotel Junior C1 Hurling Championship
Thu, 06 Sep, Venue: Cregg, (Play Off Rd1), Annaghdown 0-19 Craughwell 3-7
Sat, 08 Sep, Venue: Duggan Park , (Quarter Final), Kilnadeema-Leitrim 4-10 St Thomas 1-12
Sun, 09 Sep, Venue: Loughrea, (Play Off Rd1), Mullagh 1-11 Kinvara 1-3

Minor A Championship North – Group A
Tue, 04 Sep, Venue: Glenamaddy, (Round 1), Northern Gaels 3-10 Caherlistrane 0-8
Tue, 04 Sep, Venue: Claregalway Lakeview, (Round 1), Claregalway 1-10 Corofin 0-11

Minor A Championship West – Group A
Tue, 04 Sep, Venue: Leitir Móir, (Round 1), Barna 0-12 Naomh Anna, Leitir Móir 0-6
Tue, 04 Sep, Venue: Oranmore, (Round 1), Oranmore-Maree 2-14 St Michael’s 1-8

Minor A Championship West – Group B
Tue, 04 Sep, Venue: Oughterard, (Round 1), Salthill-Knocknacarra 5-11 Oughterard 1-15

Pier Head Minor A Hurling Championship – Group 2
Sun, 09 Sep, Venue: Clarinbridge, (Round 1), Turloughmore 3-25 Salthill-Knocknacarra 1-11

Minor B Championship North – Group A
Tue, 04 Sep, Venue: Headford, (Round 1), Headford W/O St Brendan’s –
Tue, 04 Sep, Venue: Caltra Pitch, (Round 1), Caltra 5-10 Dunmore MacHales 2-8

Minor B Championship North – Group B
Tue, 04 Sep, Venue: Cregg, (Round 1), Tuam Stars 1-16 Annaghdown 1-9
Tue, 04 Sep, Venue: Ballinasloe, (Round 1), St Gabriel’s 5-18 Ballinasloe 3-6

Minor B Championship West 
Tue, 04 Sep, Venue: Páirc an Chathánaigh, (Round 1), Killannin 7-6 An Cheathrú Rua 2-11

Pier Head Minor B Hurling Championship – Group 1
Wed, 05 Sep, Venue: Ardrahan, (Round 5), Ardrahan 3-22 Michael Cusacks 0-7
Wed, 05 Sep, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 5), Pádraig Pearses 1-14 Kilconieron 3-8
Wed, 05 Sep, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 5), Moycullen 1-19 Mullagh/Kiltormer 1-5

Pier Head Minor B Hurling Championship – Group 2
Wed, 05 Sep, Venue: Carnmore GAA Club , (Round 5), Carnmore 2-14 Tommy Larkins 2-14
Wed, 05 Sep, Venue: Kilnadeema Pitch, (Round 5), Kilnadeema-Leitrim W/O Rahoon-Newcastle –
Wed, 05 Sep, Venue: Gort GAA Grounds, (Round 5), Gort 1-15 St Thomas 0-11

Minor C Championship North 
Tue, 04 Sep, Venue: Menlough, (Round 1), Menlough 2-13 Kilconly 1-14
Wed, 05 Sep, Venue: Milltown GAA, (Round 1), Cortoon Shamrocks 4-16 Milltown 2-4

Minor C Championship West
Tue, 04 Sep, Venue: Indreabhán, (Round 2), Kinvara 4-9 Mícheál Breathnach 3-10
Tue, 04 Sep, Venue: An Spideal, (Round 2), An Fhairche – Clonbur 3-15 An Spidéal 3-12

Pier Head Minor B1 Hurling Group 1
Wed, 05 Sep, Venue: Kinvara, (Round 6), Killimor 2-15 Kinvara 2-14
Fri, 07 Sep, Venue: Ballinderreen, (Round 6), Ahascragh/Fohenagh 1-22 Ballinderreen 2-10
Fri, 07 Sep, Venue: Portumna, (Round 6), Sarsfields 4-25 Portumna 5-8
Sun, 09 Sep, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Round 7), Ahascragh/Fohenagh 2-27 Portumna 2-9

Pier Head Minor B1 Hurling Group 2
Wed, 05 Sep, Venue: Oranmore-Maree, (Round 6), Oranmore-Maree 4-16 Sylane 0-13
Fri, 07 Sep, Venue: An Spideal, (Round 4), Cois Fharraige 3-11 Ballinasloe 1-12

- Advertisment -

Most Popular