7.7 C
Galway
Home SPORT GALWAY GAA - Results: (Week Ending, Sunday, 22nd July 2018)

GALWAY GAA – Results: (Week Ending, Sunday, 22nd July 2018)

Note: The winning team is displayed first

 

All-Ireland Junior Football Final

Sat, 21 Jul, Venue: Cusack Park, (Final), Kerry 2-13 GALWAY 2-11

Car Parts Warehouse Division 6 (West)
Sat, 21 Jul, Venue: An Spideal, (Final), Barna 2-18 Mícheál Breathnach 3-11

Car Parts Warehouse Division 7 (West)
Fri, 20 Jul, Venue: Indreabhán, (Final), Oranmore-Maree 3-14 An Cheathrú Rua 1-13

Ard Ri Hotel Division 8A League (North)
Wed, 18 Jul, Venue: Tuam Stadium, (Final), Loughrea Gaelic Football 1-16 Mountbellew/Moylough 2-9

All-Ireland Senior Football Quarter-Final

Sun, 22 Jul, Venue: Newbridge, (Round 2), GALWAY 0-19 Kildare 0-16

WERS Waste U16 Football Division 1 North
Tue, 17 Jul, Venue: Glenamaddy, (Round 7), Northern Gaels 2-14 Monivea-Abbey 1-11
Tue, 17 Jul, Venue: Caherlistrane, (Round 7), Annaghdown 7-10 Caherlistrane 1-2
Tue, 17 Jul, Venue: Dunmore MacHales, (Round 7), St. Gabriels 7-10 Dunmore MacHales 3-11

WERS Waste U16 Football Division 1 West
Tue, 17 Jul, Venue: Páirc Maigh Cuilinn, (Round 7), Moycullen 3-16 St. James 2-14
Tue, 17 Jul, Venue: Páirc na bhForbacha, (Round 7), Barna 2-17 Claregalway 2-12
Tue, 17 Jul, Venue: St Michael’s, (Round 7), Oranmore-Maree 3-15 St Michael’s 2-9
Tue, 17 Jul, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 7), Salthill-Knocknacarra 4-18 Mícheál Breathnach 2-7

WERS Waste U16 Football Division 2 North
Tue, 17 Jul, Venue: Kilconly, (Round 7), Kilconly 8-12 Loughrea 2-12

WERS Waste U16 Football Division 2 West
Tue, 17 Jul, Venue: Clonbur, (Round 7), An Fhairche – Clonbur 6-10 Oughterard 4-11
Tue, 17 Jul, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 7), Killannin 4-8 Carna-Caiseal/Na Piarsaigh 5-5
Tue, 17 Jul, Venue: Clifden, (Round 7), An Spidéal 8-8 Clifden 5-15
Tue, 17 Jul, Venue: Leitir Móir, (Round 7), Naomh Anna, Leitir Móir 6-7 An Cheathrú Rua 3-15
Fri, 20 Jul, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 4), Naomh Anna, Leitir Móir 2-10 Killannin 1-10

WERS Waste U16 Football Division 3
Tue, 17 Jul, Venue: Clonberne, (Round 7), Kilkerrin-Clonberne 2-9 Cortoon Shamrocks 1-3
Tue, 17 Jul, Venue: Mountbellew, (Round 7), Mountbellew/Moylough 4-13 Menlough 2-10

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 13 A1 Championship
Sat, 21 Jul, Venue: Castlegar Pitch, (Semi Final 1), Kinvara 3-5 Castlegar 2-6
Sat, 21 Jul, Venue: Kilnadeema Pitch, (Semi Final 2), Kilnadeema-Leitrim 1-11 Meelick-Eyrecourt 1-5

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 13 A1 Shield
Sat, 21 Jul, Venue: Gort GAA Grounds, (Semi Final 1), Gort 1-7 Killimordaly 1-2
Sat, 21 Jul, Venue: Ahascragh, (Semi Final 2), Ahascragh/Fohenagh 1-6 Michael Cusacks 2-2

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 13 B Shield
Sat, 21 Jul, Venue: Skehana, (Semi Final 2), Skehasna-Mountbellew/Moylough 3-12 Cappataggle 1-4

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 13 B1 Championship
Sat, 21 Jul, Venue: Tynagh, (Semi Final 1), Tynagh/Abbey-Duniry 2-5 Kilconieron 2-4

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 13 B1 Shield
Sat, 21 Jul, Venue: Cregg, (Semi Final 2), Ballygar 2-4 Annaghdown 0-7

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 13 C Championship
Wed, 18 Jul, Venue: The Priarie, (Semi Final 2), Salthill-Knocknacarra 3-9 Tommy Larkins 0-3
Sat, 21 Jul, Venue: Killimor, (Semi Final 1), Killimor 5-8 Rahoon-Newcastle 0-4

Senior Hurling League Group 1
Wed, 18 Jul, Venue: Kilnadeema Pitch, (Round 3), Kilnadeema-Leitrim 1-21 Killimordaly 1-14
Wed, 18 Jul, Venue: Castlegar Pitch, (Round 3), Castlegar 2-21 Turloughmore 2-21

Senior Hurling League Group 2
Wed, 18 Jul, Venue: Cappataggle, (Round 3), Abbeyknockmoy 3-16 Cappataggle 0-22
Wed, 18 Jul, Venue: Bullaun, (Round 3), Pádraig Pearses W/O Sarsfields –
Wed, 18 Jul, Venue: Mullagh Hurling Club Grounds, (Round 3), St Mary’s GAA Athenry 0-22 Mullagh 0-20
Thu, 19 Jul, Venue: Ballymacward, (Round 1), Pádraig Pearses 3-17 Loughrea 1-14

WERS Waste U14 Football Division 1 North
Fri, 20 Jul, Venue: Mountbellew, (Round 2), Corofin 4-10 Mountbellew/Moylough 1-13

WERS Waste U14 Football Division 2 North
Fri, 20 Jul, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 7), Kinvara W/O Loughrea –

WERS Waste U14 Football Division 2 West
Fri, 20 Jul, Venue: Páirc an Chathánaigh, (Round 5), An Spidéal 6-10 An Cheathrú Rua 2-5

WERS Waste U14 Football Division 3
Wed, 18 Jul, Venue: Williamstown GAA Club, (Round 2), Northern Gaels 2-12 Cortoon Shamrocks 2-4

Division 1 League
Sat, 21 Jul, Venue: Mervue, (Round 7), St. James 4-11 Killannin 0-14

Division 2 League
Sat, 21 Jul, Venue: Menlough, (Round 7), Menlough 1-8 Moycullen 1-8
Sat, 21 Jul, Venue: Westside, (Round 7), St Michael’s 1-15 Caherlistrane 3-9

Division 3 League
Sat, 21 Jul, Venue: Monivea, (Round 7), Monivea-Abbey 1-15 Killererin 1-12

Division 4 League
Sat, 21 Jul, Venue: Athenry, (Round 7), Clifden 3-23 St Mary’s GAA Athenry 0-3

Intermediate Hurling League
Tue, 17 Jul, Venue: Kilconieron, (Round 3), Meelick-Eyrecourt 3-26 Kilconieron 1-12
Fri, 20 Jul, Venue: Sylane, (Round 3), Sylane 3-15 Kinvara 2-8
Fri, 20 Jul, Venue: Kilbeacanty, (Round 7), Kilbeacanty 0-17 Rahoon-Newcastle 1-14

John Dunne Cup 
Wed, 18 Jul, Venue: Páirc na bhForbacha, (Semi-Final), Barna 3-16 An Cheathrú Rua 2-8

Gullane’s Hotel Junior A Hurling Championship – Group 2
Fri, 20 Jul, Venue: Gort, (Round 5), Liam Mellows 5-16 Kilnadeema-Leitrim 0-9
Fri, 20 Jul, Venue: Carnmore, (Round 5), Clarinbridge 1-17 Mícheál Breathnach 0-11

Gullane’s Hotel Junior A Hurling Championship – Group 3
Thu, 19 Jul, Venue: Duggan Park , (Round 5), Turloughmore 4-20 Tynagh/Abbey-Duniry 3-13
Thu, 19 Jul, Venue: Kiltormer, (Round 5), Meelick-Eyrecourt 4-18 St Thomas 2-13

WERS Waste U13 Football Division 1B
Fri, 20 Jul, Venue: St Michael’s, (Round 6), St Michael’s 2-8 Salthill-Knocknacarra 2-6
Fri, 20 Jul, Venue: Páirc na bhForbacha, (Round 6), Killannin W/O Barna –
Fri, 20 Jul, Venue: Páirc Maigh Cuilinn, (Round 6), Moycullen 4-17 Clifden 4-13

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Hurling League – Group 4
Tue, 17 Jul, Venue: Portumna, (Round 7), Portumna 4-7 St Thomas 2-5

Junior Championship North – Group B
Fri, 20 Jul, Venue: Caherlistrane, (Round 1), Caherlistrane 2-11 Tuam Stars 2-11

Junior A Championship North – Group B
Fri, 20 Jul, Venue: Dunmore, (Round 1), Pádraig Pearses 6-10 Dunmore MacHales 1-9
Fri, 20 Jul, Venue: Glinsk G.A.A.Pitch, (Round 1), Glinsk W/O St Mary’s GAA Athenry –

Gullane’s Hotel Junior B Hurling Championship – Group 3
Tue, 17 Jul, Venue: Portumna, (Round 5), Portumna 3-16 Ahascragh/Fohenagh 2-8

Gullane’s Hotel Junior B Hurling Championship – Group 4
Fri, 20 Jul, Venue: Ballinderreen, (Round 5), Ballinderreen 5-20 Carnmore 3-10

Junior B Championship North – Group A
Fri, 20 Jul, Venue: Headford, (Round 1), Headford 4-13 Menlough 4-5
Sat, 21 Jul, Venue: Tuam Stars, (Round 1), Kilconly 3-8 Tuam Stars 1-11

Gullane’s Hotel Junior C Hurling Championship – Group 1
Tue, 17 Jul, Venue: Craughwell, (Round 5), Craughwell 2-12 Ballinasloe 0-14
Wed, 18 Jul, Venue: Kilbeacanty, (Round 5), Kilbeacanty 3-16 Sylane 0-10
Sat, 21 Jul, Venue: Oranmore-Maree, (Round 6), Oranmore-Maree 0-0 Craughwell 0-0
Sat, 21 Jul, Venue: Ballinasloe, (Round 6), Kilbeacanty 5-19 Ballinasloe 1-9

Gullane’s Hotel Junior C Hurling Championship – Group 2
Tue, 17 Jul, Venue: Ballygar GAA Pitch, (Round 5), Clarinbridge 2-13 Ballygar 2-11
Tue, 17 Jul, Venue: Meelick-Eyrecourt, (Round 5), Turloughmore 3-18 Meelick-Eyrecourt 0-5
Sat, 21 Jul, Venue: Ballinderreen, (Round 6), Tommy Larkins W/O Ballinderreen –
Sat, 21 Jul, Venue: Clarinbridge, (Round 6), Clarinbridge 4-11 Sarsfields 2-10
Sat, 21 Jul, Venue: Ballyloughane, (Round 6), Liam Mellows W/O Meelick-Eyrecourt –

Junior C Championship North – Group A
Sat, 21 Jul, Venue: Loughrea, (Round 1), Annaghdown 2-13 Loughrea 1-14
Sat, 21 Jul, Venue: Ballygar, (Round 1), Mountbellew/Moylough 5-8 St Brendan’s 2-12

Gullane’s Hotel Junior C1 Hurling Championship – Group 1
Tue, 17 Jul, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 5), An Spidéal 4-19 Salthill-Knocknacarra 2-2

- Advertisment -

Most Popular