17.9 C
Galway
Home SPORT GAA GALWAY GAA - Results: (week ending Sunday, 16th September 2018)

GALWAY GAA – Results: (week ending Sunday, 16th September 2018)

Note: The winning team is displayed first

WERS Waste U13 Football Division 1A
Sun, 16 Sep, Venue: Headford, (League Final), Corofin 1-8 Caherlistrane 0-5

WERS Waste U13 Football Division 2 B
Fri, 14 Sep, Venue: An Spideal, (League Final), An Spidéal 4-6 Mícheál Breathnach 3-9
Fri, 14 Sep, Venue: Páirc Ros a’Mhíl, (Shield Final), St. James 4-4 Naomh Anna, Leitir Móir 3-6

Ocean Hygiene Supplies & Packaging U12 Hurling Group 1 Cup
Sat, 15 Sep, Venue: Carnmore, (Final), Clarinbridge 2-11 Sarsfields 0-2

Ocean Hygiene Supplies and Packaging U12 Hurling Group 6 Cup
Sat, 15 Sep, Venue: Carnmore, (Final), Pádraig Pearses 4-6 Ballinderreen 2-2

Ocean Hygiene Supplies & Packaging U12 Hurling Group 1 Shield
Sat, 15 Sep, Venue: Carnmore, (Final), St Mary’s GAA Athenry 3-4 Castlegar 2-3

WERS Waste U12 Football Group 5
Sun, 16 Sep, Venue: Craughwell, (League Final), Craughwell 3-8 Loughrea Gaelic Football 3-5

Salthill Hotel Senior A Hurling Championship – Group 1
Sat, 15 Sep, Venue: Kenny Park, (Round 4), Castlegar 2-10 Craughwell 0-14
Sun, 16 Sep, Venue: Duggan Park , (Round 4), Tommy Larkins 0-20 Kilnadeema-Leitrim 2-14

Salthill Hotel Senior A Hurling Championship – Group 2
Sat, 15 Sep, Venue: Duggan Park , (Round 4), Cappataggle 0-17 Portumna 0-11
Sat, 15 Sep, Venue: Kenny Park, (Round 4), Gort 1-19 Mullagh 1-16
Sat, 15 Sep, Venue: Duggan Park , (Round 4), Sarsfields 1-17 Loughrea 2-12

Salthill Hotel Senior B Hurling Championship – Group 1
Sun, 16 Sep, Venue: Pearse Stadium, (Round 4), Ballinderreen 2-14 Beagh 1-16
Sun, 16 Sep, Venue: New Inn, (Round 4), Turloughmore 1-14 Killimordaly 1-8

Salthill Hotel Senior B Hurling Championship – Group 2
Sat, 15 Sep, Venue: Pearse Stadium, (Round 4), Pádraig Pearses 2-16 Moycullen 1-8
Sun, 16 Sep, Venue: Loughrea, (Round 4), St Mary’s GAA Athenry 3-11 Abbeyknockmoy 0-14
Sun, 16 Sep, Venue: Duggan Park , (Round 4), Tynagh/Abbey-Duniry 0-18 Ardrahan 0-13

WERS Waste U16 Football Division 1 North
Tue, 11 Sep, Venue: Monivea-Abbey, (Round 2), Monivea-Abbey 5-11 Annaghdown 3-8

WERS Waste U16 Football Division 1 West
Tue, 11 Sep, Venue: Páirc an Chnoic, (Round 6), Moycullen 2-11 Mícheál Breathnach 2-4

WERS Waste U16 Football Division 2 North
Tue, 11 Sep, Venue: Athenry, (Round 5), Tuam Stars 2-10 St Mary’s GAA Athenry 1-6

WERS Waste U14 Football Division 2
Sun, 16 Sep, Venue: Kinvara, (Div 2 B Quarter Final), Kinvara W/O An Cheathrú Rua –
Sun, 16 Sep, Venue: Carna, (Div 2 B Quarter Final), Carna-Caiseal/Na Piarsaigh W/O Loughrea Gaelic Football –

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15 A Hurling Championship – Group 1
Thu, 13 Sep, Venue: Athenry, (Round 3), St Mary’s GAA Athenry 1-16 Sarsfields 0-14

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15 A Hurling Championship – Group 2
Sun, 16 Sep, Venue: Moycullen, (Round 2), Turloughmore 4-13 Moycullen 2-10

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15 A1 Hurling Championship – Group 1
Thu, 13 Sep, Venue: Castlegar, (Round 3), Kilnadeema-Leitrim 2-19 Castlegar 0-11

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15 A1 Hurling Championship – Group 2
Sat, 15 Sep, Venue: Kinvara, (Round 3), Kinvara 4-13 Carnmore 5-9

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15 B Hurling Championship – Group 1
Thu, 13 Sep, Venue: An Spideal, (Round 3), Cois Fharraige 4-6 Michael Cusacks 2-6

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15 B Hurling Championship – Group 2
Thu, 13 Sep, Venue: Kilconieron, (Round 3), Kilconieron 3-21 Pádraig Pearses 2-5
Thu, 13 Sep, Venue: Ardrahan, (Round 3), Abbeyknockmoy 4-14 Ardrahan 1-10

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15 B1 Hurling Championship – Group 1
Thu, 13 Sep, Venue: Sylane, (Round 3), Salthill-Knocknacarra 7-17 Sylane 0-6

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15 B1 Hurling Championship – Group 2
Sat, 15 Sep, Venue: Tonabrocky, (Round 2), Rahoon-Newcastle 3-12 Killimor 2-14

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15 C Hurling Championship – Group 1
Thu, 13 Sep, Venue: Ballinderreen, (Round 4), Ballinderreen 5-21 Craughwell 0-6

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15 C Hurling Championship – Group 2
Thu, 13 Sep, Venue: Portumna, (Round 4), Liam Mellows 6-8 Portumna 1-7
Thu, 13 Sep, Venue: Cregg, (Round 4), Annaghdown 1-11 Ballygar 2-5

Intermediate Hurling Championship – Group 1
Fri, 14 Sep, Venue: Kenny Park, (Round 5), Kinvara 5-11 Annaghdown 1-16
Fri, 14 Sep, Venue: Duggan Park , (Round 5), Castlegar 0-17 Kilbeacanty 1-10
Sun, 16 Sep, Venue: Loughrea, (Round 5), Killimor 1-11 Kiltormer 1-9

Intermediate Hurling Championship – Group 2
Sat, 15 Sep, Venue: Pearse Stadium, (Round 4), Oranmore-Maree 1-21 An Spidéal 0-8
Sun, 16 Sep, Venue: Pearse Stadium, (Round 4), Rahoon-Newcastle 3-20 Sylane 2-10
Sun, 16 Sep, Venue: Kenny Park, (Round 4), Meelick-Eyrecourt 3-17 Carnmore 1-11

Gullane’s Hotel Junior A Hurling Championship
Sat, 15 Sep, Venue: Loughrea, (Quarter Final), Liam Mellows 4-26 Ballygar 2-17
Sun, 16 Sep, Venue: Carnmore, (Relegation Play-off), Bearna-Na Forbacha 0-13 Ardrahan 1-10

WERS Waste U13 Football Division 3 A
Fri, 14 Sep, Venue: Ballinasloe, (Round 5), Ballinasloe 0-0 Milltown 0-0

WERS Waste U13 Football Division 3 B
Fri, 14 Sep, Venue: Killererin GAA Pitch, (Round 5), Killererin 1-12 Northern Gaels 2-6

Junior Championship West – Group A
Sun, 16 Sep, Venue: Clonbur, (Round 1), An Fhairche – Clonbur 0-16 Moycullen 1-8

Junior Football Championship
Sun, 16 Sep, Venue: Tuam Stadium, (North Semi Final), Mountbellew/Moylough 0-13 Kilkerrin-Clonberne 0-13
Sun, 16 Sep, Venue: Mountbellew, (North Semi Final), Corofin 4-17 Ballinasloe 0-2

Gullane’s Hotel Junior B Hurling Championship
Sun, 16 Sep, Venue: Kinvara, (Semi-Final), Ballinderreen 2-11 Oranmore-Maree 2-11

Gullane’s Hotel Junior C Hurling Championship
Sat, 15 Sep, Venue: Carnmore, (Semi-Final), Turloughmore 2-20 Menlo Emmetts 2-6

Junior C Championship North – Group A
Sun, 16 Sep, Venue: Mountbellew, (Round 5), Corofin 3-5 Mountbellew/Moylough 0-10

Junior C Championship North – Group B
Wed, 12 Sep, Venue: Caherlistrane, (Round 5), Caherlistrane 2-19 Milltown 1-4

Junior C Championship West – Group B
Sun, 16 Sep, Venue: Letterfrack, (Round 2), Renvyle 1-20 Killannin 1-10

Junior C Football Championship
Sun, 16 Sep, Venue: Indreabhán, (West Semi Final), Mícheál Breathnach 4-15 Gaeil na Gaillimhe 2-2

Gullane’s Hotel Junior C1 Hurling Championship
Sat, 15 Sep, Venue: Lackagh, (Quarter Final), Rahoon-Newcastle 5-14 Skehasna-Mountbellew/Moylough 0-11
Sun, 16 Sep, Venue: Kinvara, (Quarter Final), Gort 4-7 An Spidéal 0-8
Sun, 16 Sep, Venue: Craughwell, (Play Off Final), Mullagh 1-18 Annaghdown 1-12

Minor A Championship North – Group A
Fri, 14 Sep, Venue: Caherlistrane, (Round 2), Claregalway 3-9 Caherlistrane 1-10
Sat, 15 Sep, Venue: Corofin , (Round 2), Northern Gaels 3-12 Corofin 0-12

Minor A Championship North – Group B
Fri, 14 Sep, Venue: Monivea, (Round 2), Kilkerrin/Clonberne/Killererin 1-15 Monivea-Abbey 3-8

Minor A Championship West – Group A
Wed, 12 Sep, Venue: Páirc na bhForbacha, (Round 2), Barna 4-15 Oranmore-Maree 2-10
Wed, 12 Sep, Venue: Westside, (Round 2), Naomh Anna, Leitir Móir 5-15 St Michael’s 1-13

Minor A Championship West – Group B
Thu, 13 Sep, Venue: Maigh Cuilinn, (Round 3), Moycullen 1-12 Oughterard 2-6

Pier Head Minor A Hurling Championship – Group 1
Wed, 12 Sep, Venue: Loughrea, (Round 5), Killimordaly 0-22 Clarinbridge 2-12
Wed, 12 Sep, Venue: Clarinbridge, (Round 5), Craughwell 2-21 Liam Mellows 2-7
Wed, 12 Sep, Venue: Duggan Park , (Round 5), Loughrea 5-22 Meelick-Eyrecourt 2-11

Pier Head Minor A Hurling Championship – Group 2
Wed, 12 Sep, Venue: Kinvara, (Round 5), St Mary’s GAA Athenry W/O Salthill-Knocknacarra –
Wed, 12 Sep, Venue: Kenny Park, (Round 5), Castlegar 1-18 Ballygar 0-14
Wed, 12 Sep, Venue: Duggan Park , (Round 5), Turloughmore W/O Tynagh/Abbey-Duniry –

Minor B Championship North – Group A
Sun, 16 Sep, Venue: Ballygar, (Round 2), Caltra 1-15 St Brendan’s 2-5

Minor B Championship North – Group B
Fri, 14 Sep, Venue: Mountbellew, (Round 2), Mountbellew/Moylough 3-17 Ballinasloe 0-12

Pier Head Minor B Hurling Championship
Thu, 13 Sep, Venue: Gort GAA Grounds, (Group 2 Play-off 2), Gort 2-12 Kilnadeema-Leitrim 2-9

Minor C Championship North 
Fri, 14 Sep, Venue: Kilconly, (Round 2), Kilconly 5-22 Milltown 4-3
Sat, 15 Sep, Venue: Brownesgrove, (Round 2), Cortoon Shamrocks 1-16 Menlough 2-11

Minor C Championship West
Tue, 11 Sep, Venue: Kinvara, (Round 3), Kinvara 2-11 An Fhairche – Clonbur 3-5

Pier Head Minor B1 Hurling Group 1
Wed, 12 Sep, Venue: Killimor, (Round 7), Killimor W/O Ballinderreen –

Pier Head Minor B1 Hurling Group 2
Wed, 12 Sep, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 7), Ballinasloe W/O Abbeyknockmoy –
Wed, 12 Sep, Venue: Skehana, (Round 7), Skehasna-Mountbellew/Moylough 5-21 Annaghdown 2-10

- Advertisment -

Most Popular

Coronavirus: Five deaths & 69 new cases reported today

Five more deaths related to COVID-19 have been confirmed by the NPHET this evening - however four of these deaths occurred a few months...

Navy rescues ship drifting towards the rocks off Galway coast

The Irish Naval Service have been praised for rescuing a tanker ship full of oil drifting towards a rocky stretch of island off the...

In pictures: Anti-Direct Provision protest at Eyre Square

Pictures of the Anti-Direct Provision rally at Eyre Square. Photos: Cleo McKeon Burke
Your Cart