7.8 C
Galway
Home SPORT GALWAY GAA - Fixtures: (17th - 24th July 2018)

GALWAY GAA – Fixtures: (17th – 24th July 2018)

All-Ireland Junior Football Championship Final 

Sat, 21 Jul, Venue: Cusack Park, Ennis, (Final), GALWAY vs Kerry 14:00, 

U 16 B1 Hurling Championship  
Mon, 23 Jul, Venue: Duggan Park , (Final Replay), Ahascragh/Fohenagh V Killimor 18:45,

U12 Football Group 9 
Wed, 18 Jul, Venue: TBC, (League Final), Mountbellew/Moylough V Menlough 19:00,   

Ard Ri Hotel Division 8A League (North) 
Wed, 18 Jul, Venue: Tuam Stadium, (Final), Loughrea Gaelic Football V Mountbellew/Moylough 20:00,

Car Parts Warehouse Division 6 (West) 
Sat, 21 Jul, Venue: An Spideal, (Final), Barna V Mícheál Breathnach 19:00,  

Car Parts Warehouse Division 7 (West) 
Fri, 20 Jul, Venue: Indreabhán, (Final), Oranmore-Maree V An Cheathrú Rua 20:00,  

Car Parts Warehouse Division 8 (West) 
Wed, 18 Jul, Venue: An Spideal, (Final), Killannin V Mícheál Breathnach 20:00, 

All-Ireland Senior Football Championship Quarter-Final 

Sun, 22 Jul, Venue: Newbridge, (Round 2), Kildare vs GALWAY 14:00,

U16 Football Division 1 North 
Tue, 17 Jul, Venue: Corofin GAA Pitch , (Round 7), Corofin V Ballinasloe 10:00,
Tue, 17 Jul, Venue: Glenamaddy, (Round 7), Northern Gaels V Monivea-Abbey 19:00,
Tue, 17 Jul, Venue: Caherlistrane, (Round 7), Caherlistrane V Annaghdown 19:00,
Tue, 17 Jul, Venue: Dunmore MacHales, (Round 7), Dunmore MacHales V St. Gabriels 19:00,

U16 Football Division 1 West 
Tue, 17 Jul, Venue: Páirc Maigh Cuilinn, (Round 7), Moycullen V St. James 19:00,
Tue, 17 Jul, Venue: Páirc na bhForbacha, (Round 7), Barna V Claregalway 19:00,
Tue, 17 Jul, Venue: St Michael’s, (Round 7), St Michael’s V Oranmore-Maree 19:00,
Tue, 17 Jul, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 7), Salthill-Knocknacarra V Mícheál Breathnach 19:00,

U16 Football Division 2 North 
Tue, 17 Jul, Venue: Kilconly, (Round 7), Kilconly V Loughrea 19:00,

U16 Football Division 2 West 
Tue, 17 Jul, Venue: Clonbur, (Round 7), An Fhairche – Clonbur V Oughterard 19:00,
Tue, 17 Jul, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 7), Killannin V Carna-Caiseal/Na Piarsaigh 19:00,
Tue, 17 Jul, Venue: Clifden, (Round 7), Clifden V An Spidéal 19:00,
Tue, 17 Jul, Venue: Leitir Móir, (Round 7), Naomh Anna, Leitir Móir V An Cheathrú Rua 19:00,

U16 Football Division 3 
Tue, 17 Jul, Venue: Ballygar, (Round 7), St Brendan’s V Headford 19:00,
Tue, 17 Jul, Venue: Clonberne, (Round 7), Kilkerrin-Clonberne V Cortoon Shamrocks 19:00,
Tue, 17 Jul, Venue: Mountbellew, (Round 7), Mountbellew/Moylough V Menlough 19:00,
Tue, 24 Jul, Venue: Headford, (Round 8), Headford V Menlough 19:00,
Tue, 24 Jul, Venue: Ballygar, (Round 8), St Brendan’s V Kilkerrin-Clonberne 19:00,
Tue, 24 Jul, Venue: Mountbellew, (Round 8), Mountbellew/Moylough V Cortoon Shamrocks 19:00,

Under 13 A1 Championship 
Sat, 21 Jul, Venue: Castlegar Pitch, (Semi Final 1), Castlegar V Kinvara 11:00,
Sat, 21 Jul, Venue: Kilnadeema Pitch, (Semi Final 2), Kilnadeema-Leitrim V Meelick-Eyrecourt 11:00,

Under 13 A1 Shield 
Sat, 21 Jul, Venue: Gort GAA Grounds, (Semi Final 1), Gort V Killimordaly 11:00,
Sat, 21 Jul, Venue: Ahascragh, (Semi Final 2), Ahascragh/Fohenagh V Michael Cusacks 11:00,

Under 13 B Championship 
Mon, 23 Jul, Venue: Ballinderreen, (Semi Final 1), Ballinderreen V Craughwell 18:45,
Mon, 23 Jul, Venue: Ballymacward, (Semi Final 2), Pádraig Pearses V Moycullen 18:45,

Under 13 B Shield 
Sat, 21 Jul, Venue: Barna, (Semi Final 1), Cois Fharraige V Sylane 11:00,
Sat, 21 Jul, Venue: Skehana, (Semi Final 2), Skehasna-Mountbellew/Moylough V Cappataggle 11:00,

Under 13 B1 Championship 
Thu, 19 Jul, Venue: Mullagh, (Semi Final 2), Mullagh/Kiltormer V Portumna 18:30,
Sat, 21 Jul, Venue: Tynagh, (Semi Final 1), Tynagh/Abbey-Duniry V Kilconieron 11:00,

Under 13 B1 Shield 
Sat, 21 Jul, Venue: Castledaly, (Semi Final 1), St Thomas V Liam Mellows 11:00,
Sat, 21 Jul, Venue: Cregg, (Semi Final 2), Annaghdown V Ballygar 11:00,

Under 13 C Championship 
Wed, 18 Jul, Venue: The Priarie, (Semi Final 2), Salthill-Knocknacarra V Tommy Larkins 20:00,
Sat, 21 Jul, Venue: Killimor, (Semi Final 1), Killimor V Rahoon-Newcastle 11:00,

Senior Hurling League Group 1 
Wed, 18 Jul, Venue: Castlegar Pitch, (Round 3), Castlegar V Turloughmore 19:30,
Wed, 18 Jul, Venue: Kilnadeema Pitch, (Round 3), Kilnadeema-Leitrim V Killimordaly 19:30,
Wed, 18 Jul, Venue: Craughwell, (Round 3), Craughwell V Ahascragh/Fohenagh 19:30,

Senior Hurling League Group 2 
Wed, 18 Jul, Venue: Mullagh Hurling Club Grounds, (Round 3), Mullagh V St Mary’s GAA Athenry 19:30,
Wed, 18 Jul, Venue: Bullaun, (Round 3), Sarsfields V Pádraig Pearses 19:30,

U14 Football Division 1 North 
Fri, 20 Jul, Venue: Mountbellew, (Round 2), Mountbellew/Moylough V Corofin 19:00,
Fri, 20 Jul, Venue: Caherlistrane, (Round 2), Caherlistrane V Monivea-Abbey 19:00,
Fri, 20 Jul, Venue: Ballinasloe, (Round 2), Ballinasloe V Tuam Stars 19:00,

U14 Football Division 1 West 
Fri, 20 Jul, Venue: Cregg, (Round 2), Annaghdown V St. James 19:00,
Fri, 20 Jul, Venue: Claregalway Lakeview, (Round 2), Claregalway V Oranmore-Maree 19:00,

U14 Football Division 2 North 
Fri, 20 Jul, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 7), Loughrea V Kinvara 19:00,

U14 Football Division 2 West 
Fri, 20 Jul, Venue: Páirc an Chathánaigh, (Round 5), An Cheathrú Rua V An Spidéal 19:00,

U14 Football Division 3 
Fri, 20 Jul, Venue: Glenamaddy, (Round 2), Northern Gaels V Cortoon Shamrocks 19:00,

Division 1 League 
Fri, 20 Jul, Venue: The Priarie, (Round 7), Salthill-Knocknacarra V Corofin 20:00,
Sat, 21 Jul, Venue: Mervue, (Round 7), St. James V Killannin 19:00,

Division 2 League 
Sat, 21 Jul, Venue: Menlough, (Round 7), Menlough V Moycullen 19:00,
Sat, 21 Jul, Venue: Westside, (Round 7), St Michael’s V Caherlistrane 19:00,

Division 3 League 
Sat, 21 Jul, Venue: Monivea, (Round 7), Monivea-Abbey V Killererin 19:00,

Division 4 League 
Sat, 21 Jul, Venue: Athenry, (Round 7), St Mary’s GAA Athenry V Clifden 19:00,

U15 Division 1 North 
Tue, 24 Jul, Venue: Cregg, (Round 5), Annaghdown V Oranmore-Maree 19:00,
Tue, 24 Jul, Venue: Monivea-Abbey, (Round 5), Monivea-Abbey V Corofin 19:00,
Tue, 24 Jul, Venue: Kilconly, (Round 5), Kilconly V St Gabriel’s 19:00,

U15 Division 1 West 
Tue, 24 Jul, Venue: Mervue, (Round 5), St. James V Salthill-Knocknacarra 19:00,
Tue, 24 Jul, Venue: Barna, (Round 5), Barna V Moycullen 19:00,
Tue, 24 Jul, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 5), Claregalway V St Michael’s 19:00,

U15 Division 2 North 
Tue, 24 Jul, Venue: Caherlistrane, (Round 5), Caherlistrane V Mountbellew/Moylough 19:00,
Tue, 24 Jul, Venue: Clarinbridge, (Round 5), Clarinbridge V Loughrea 19:00,
Tue, 24 Jul, Venue: Dunmore MacHales, (Round 5), Dunmore MacHales V Tuam Stars 19:00,

U15 Division 2 West 
Tue, 24 Jul, Venue: Leitir Móir, (Round 5), Naomh Anna, Leitir Móir V An Spidéal 19:00,
Tue, 24 Jul, Venue: Páirc an Chnoic, (Round 5), Mícheál Breathnach V Carna-Caiseal/Na Piarsaigh 19:00,
Tue, 24 Jul, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 5), Killannin V Oughterard 19:00,

U15 Division 3  
Tue, 24 Jul, Venue: Caltra Pitch, (Round 4), Caltra V Cortoon Shamrocks 19:00,
Tue, 24 Jul, Venue: St Brendan’s, (Round 4), St Brendan’s V Kinvara 19:00,
Tue, 24 Jul, Venue: Killererin GAA Pitch, (Round 4), Killererin V Kilkerrin-Clonberne 19:00,

Intermediate Hurling League 
Fri, 20 Jul, Venue: Kilbeacanty, (Round 7), Kilbeacanty V Rahoon-Newcastle 19:30,

John Dunne Cup  
Wed, 18 Jul, Venue: Páirc na bhForbacha, (Semi-Final), Barna V An Cheathrú Rua 19:45,

Junior A Hurling Championship – Group 2 
Fri, 20 Jul, Venue: Carnmore, (Round 5), Clarinbridge V Mícheál Breathnach 19:30,
Fri, 20 Jul, Venue: Duggan Park , (Round 5), Gort V Ballygar 19:30,
Fri, 20 Jul, Venue: Gort, (Round 5), Kilnadeema-Leitrim V Liam Mellows 19:30,

Junior A Hurling Championship – Group 3 
Thu, 19 Jul, Venue: Killimor, (Round 5), Meelick-Eyrecourt V St Thomas 19:30,
Thu, 19 Jul, Venue: Kilbeacanty, (Round 5), Tommy Larkins V Bearna-Na Forbacha 19:30,
Thu, 19 Jul, Venue: Duggan Park , (Round 5), Turloughmore V Tynagh/Abbey-Duniry 19:30,

U13 Football Division 1B 
Fri, 20 Jul, Venue: St Michael’s, (Round 6), St Michael’s V Salthill-Knocknacarra 19:00,
Fri, 20 Jul, Venue: Páirc na bhForbacha, (Round 6), Barna V Killannin 19:00,
Fri, 20 Jul, Venue: Páirc Maigh Cuilinn, (Round 6), Moycullen V Clifden 19:00,

U13 Football Division 4 
Fri, 20 Jul, Venue: Corofin GAA Pitch , (Round 6), Corofin V Salthill-Knocknacarra 19:00,

Junior Championship North – Group A 
Fri, 20 Jul, Venue: Mountbellew, (Round 1), Mountbellew/Moylough V Ballinasloe 20:00,

Junior Championship North – Group B 
Fri, 20 Jul, Venue: Caherlistrane, (Round 1), Caherlistrane V Tuam Stars 20:00,
Tue, 24 Jul, Venue: Clonberne, (Round 1), Kilkerrin-Clonberne V Corofin 20:00,

Junior A Championship North – Group A 
Fri, 20 Jul, Venue: Barnaderg , (Round 1), Killererin V Caltra 20:00,

Junior A Championship North – Group B 
Fri, 20 Jul, Venue: Dunmore, (Round 1), Dunmore MacHales V Pádraig Pearses 20:00,
Fri, 20 Jul, Venue: Glinsk G.A.A.Pitch, (Round 1), Glinsk V St Mary’s GAA Athenry 20:00,

Junior B Hurling Championship – Group 3 
Tue, 17 Jul, Venue: Portumna, (Round 5), Portumna V Ahascragh/Fohenagh 19:30,

Junior B Hurling Championship – Group 4 
Fri, 20 Jul, Venue: Ballinderreen, (Round 5), Ballinderreen V Carnmore 19:30,
Sat, 21 Jul, Venue: Castlegar Pitch, (Round 5), Castlegar V Kinvara 18:00,

Junior B Championship North – Group A 
Fri, 20 Jul, Venue: Headford, (Round 1), Headford V Menlough 20:00,
Sat, 21 Jul, Venue: Tuam Stars, (Round 1), Tuam Stars V Kilconly 19:30,

Junior B Championship North – Group B 
Sat, 21 Jul, Venue: Brownesgrove, (Round 2), Cortoon Shamrocks V Williamstown 19:00,

Junior C Hurling Championship – Group 1 
Tue, 17 Jul, Venue: Craughwell, (Round 5), Craughwell V Ballinasloe 19:30,
Wed, 18 Jul, Venue: Kilbeacanty, (Round 5), Kilbeacanty V Sylane 19:30,
Sat, 21 Jul, Venue: Ballinasloe, (Round 6), Ballinasloe V Kilbeacanty 18:00,
Sat, 21 Jul, Venue: Sylane, (Round 6), Sylane V Menlo Emmetts 18:00,
Sat, 21 Jul, Venue: Oranmore-Maree, (Round 6), Oranmore-Maree V Craughwell 18:00,

Junior C Hurling Championship – Group 2 
Tue, 17 Jul, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 5), Tommy Larkins V Liam Mellows 19:30,
Tue, 17 Jul, Venue: Ballygar GAA Pitch, (Round 5), Ballygar V Clarinbridge 19:30,
Tue, 17 Jul, Venue: Meelick-Eyrecourt, (Round 5), Meelick-Eyrecourt V Turloughmore 19:30,
Sat, 21 Jul, Venue: Turloughmore, (Round 6), Turloughmore V Ballygar 18:00,
Sat, 21 Jul, Venue: Ballinderreen, (Round 6), Ballinderreen V Tommy Larkins 18:00,
Sat, 21 Jul, Venue: Clarinbridge, (Round 6), Clarinbridge V Sarsfields 18:00,
Sat, 21 Jul, Venue: Ballyloughane, (Round 6), Liam Mellows V Meelick-Eyrecourt 18:00,

Junior C Championship North – Group A 
Sat, 21 Jul, Venue: Loughrea, (Round 1), Loughrea V Annaghdown 19:00,
Sat, 21 Jul, Venue: Ballygar, (Round 1), St Brendan’s V Mountbellew/Moylough 19:00,

Junior C1 Hurling Championship – Group 1 
Tue, 17 Jul, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 5), Salthill-Knocknacarra V An Spidéal 19:30,
Sat, 21 Jul, Venue: An Spideal, (Round 6), An Spidéal V Moycullen 18:00,
Sat, 21 Jul, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Round 6), Ahascragh/Fohenagh V Tynagh/Abbey-Duniry 18:00,
Sat, 21 Jul, Venue: Kilnadeema Pitch, (Round 6), Kilnadeema-Leitrim V Skehasna-Mountbellew/Moylough 18:00,

Junior C1 Hurling Championship – Group 2 
Sat, 21 Jul, Venue: Cregg, (Round 5), Annaghdown V Rahoon-Newcastle 18:00,

- Advertisment -

Most Popular