GALWAY GAA – Results: (week ending Sunday, 19th August 2018)

0
737
Shane Jennings

Note: The winning team is displayed first

All-Ireland Senior Hurling Final

Sun, 19 Aug, Venue: Croke Park, (Final), Limerick 3-16 GALWAY 2-18

All-Ireland Minor Hurling Final

Sun, 19 Aug, Venue: Croke Park, (Final), GALWAY 0-21 Kilkenny 0-14

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 13 B Shield
Wed, 15 Aug, Venue: Duggan Park , (Final), Sylane 1-7 Skehasna-Mountbellew/Moylough 2-3

All-Ireland Senior Camogie Semi-Final

Sat, 18 Aug, Venue: Semple Stadium, (Semi-Final), Kilkenny 1-10 GALWAY 1-7

WERS Waste U16 Football Division 2 North
Tue, 14 Aug, Venue: Caltra Pitch, (Round 5), Caltra 2-15 Kilconly 4-4

WERS Waste U16 Football Division 3
Tue, 14 Aug, Venue: Clonberne, (Round 9), Kilkerrin-Clonberne 2-11 Mountbellew/Moylough 3-5

Senior Hurling League 
Wed, 15 Aug, Venue: Loughrea, (Group 2 Play-off 3), Cappataggle 1-22 Abbeyknockmoy 4-11

WERS Waste U14 Football Division 1 West
Fri, 17 Aug, Venue: Mervue, (Round 5), St. James 2-9 Killannin 1-7

Division 1 League
Thu, 16 Aug, Venue: Killannin, (Round 6), Killannin 1-10 Oughterard 0-9

Division 2 League
Fri, 17 Aug, Venue: Clonberne, (Round 7), Kilkerrin-Clonberne 3-11 Mícheál Breathnach 1-10
Fri, 17 Aug, Venue: An Spideal, (Round 7), An Spidéal 0-8 Cortoon Shamrocks 1-3

Division 3 League
Sat, 18 Aug, Venue: Kilconly, (Round 7), Kilconly 4-12 Naomh Anna, Leitir Móir 0-11

Intermediate Hurling League
Tue, 14 Aug, Venue: Tonabrocky, (Round 6), Rahoon-Newcastle 2-18 Castlegar 3-13
Tue, 14 Aug, Venue: Meelick-Eyrecourt, (Round 6), Meelick-Eyrecourt 1-23 Kiltormer 0-8
Tue, 14 Aug, Venue: Kinvara, (Round 7), An Spidéal 0-15 Kinvara 0-14

John Dunne Cup 
Tue, 14 Aug, Venue: Barnaderg , (Quarter Finals), Claregalway 2-15 Killererin 1-9

Gullane’s Hotel Junior A Hurling Championship
Sat, 18 Aug, Venue: Loughrea, (Pre Lim Quarter Final), Meelick-Eyrecourt 1-18 St Thomas 0-13

Gullane’s Hotel Junior A Hurling Championship – Group 2
Sat, 18 Aug, Venue: Carnmore, (Round 1), Ballygar 1-19 Kilnadeema-Leitrim 0-7

WERS Waste U13 Football Division 3 A
Fri, 17 Aug, Venue: Ballygar, (Round 1), Ballinasloe 4-7 St Brendan’s 3-3

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Hurling League – Group 1
Sat, 18 Aug, Venue: New Inn, (Round 7), Sarsfields 2-11 St Mary’s GAA Athenry 1-3

Junior Championship North – Group A
Sat, 18 Aug, Venue: Milltown, (Round 3), Ballinasloe W/O Milltown –

Junior Championship North – Group B
Sat, 18 Aug, Venue: Clonberne, (Round 3), Kilkerrin-Clonberne 2-15 Caherlistrane 0-6

Junior Championship West – Group A
Sat, 18 Aug, Venue: Mervue, (Round 2), An Fhairche – Clonbur 1-10 St. James 0-9

Junior Championship West – Group B
Sat, 18 Aug, Venue: Indreabhán, (Round 2), Renvyle 5-17 Mícheál Breathnach 1-7

Junior A Championship North – Group A
Sat, 18 Aug, Venue: Corofin , (Round 3), Corofin W/O Killererin –

Junior A Championship North – Group B
Sat, 18 Aug, Venue: Glinsk G.A.A.Pitch, (Round 3), Glinsk 2-14 Dunmore MacHales 2-6

Junior A Championship West – Group A
Sat, 18 Aug, Venue: Oughterard, (Round 2), Oughterard 1-13 Na Piarsaigh 2-9
Sat, 18 Aug, Venue: Páirc na bhForbacha, (Round 2), Fr Griffins/Éire Óg 2-14 Barna 1-14

Junior A Championship West – Group B
Sat, 18 Aug, Venue: Killannin, (Round 2), An Cheathrú Rua 1-8 Killannin 0-7

Gullane’s Hotel Junior B Hurling Championship
Fri, 17 Aug, Venue: Duggan Park , (Pre Lim Quarter Final), Loughrea 1-17 Abbeyknockmoy 0-15
Fri, 17 Aug, Venue: Kiltormer, (Pre Lim Quarter Final), Killimor 2-25 Kilconieron 1-13
Fri, 17 Aug, Venue: Carnmore, (Pre Lim Quarter Final), Annaghdown 1-13 Oranmore-Maree 1-13
Fri, 17 Aug, Venue: Castledaly, (Pre Lim Quarter Final), Beagh 2-14 Cappataggle 1-11
Sat, 18 Aug, Venue: Killimor, (Pre Lim Quarter Final), Killimordaly 0-22 Ballinasloe 1-10
Sat, 18 Aug, Venue: Carnmore, (Pre Lim Quarter Final), Ballinderreen 1-15 Pádraig Pearses 1-13
Sat, 18 Aug, Venue: Duggan Park , (Pre Lim Quarter Final), Castlegar 1-13 Ahascragh/Fohenagh 1-9

Junior B Championship North – Group A
Sat, 18 Aug, Venue: Tuam Stars, (Round 3), Headford W/O Tuam Stars –

Junior B Championship North – Group B
Fri, 17 Aug, Venue: Williamstown, (Round 1), Claregalway 1-10 Williamstown 0-11

Junior B Championship West – Group B
Sat, 18 Aug, Venue: An Spideal, (Round 1), An Spidéal 3-16 Cárna-Caiseal 1-8

Junior C Championship North – Group A
Sat, 18 Aug, Venue: Mountbellew, (Round 2), Mountbellew/Moylough 3-19 Loughrea 0-6

Junior C Championship North – Group B
Fri, 17 Aug, Venue: Glenamaddy, (Round 3), Glenamaddy 1-10 Caherlistrane 1-3

Junior C Championship West – Group A
Sat, 18 Aug, Venue: Oranmore, (Round 1), Oranmore-Maree 7-19 Gaeil na Gaillimhe 0-3

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here