4.2 C
Galway
Home SPORT GAA GALWAY GAA - Results: (week ending Sunday, 23rd September 2018)

GALWAY GAA – Results: (week ending Sunday, 23rd September 2018)

Note: The winning team is displayed first

Junior A Football Championship

Sat, 22 Sep, Venue: Barnaderg , (North Final), Pádraig Pearses 3-19 Corofin 2-16 

Gullane’s Hotel Junior C Hurling Championship

Sat, 22 Sep, Venue: Kenny Park, (Final), Turloughmore 1-13 Kilbeacanty 0-16 

WERS Waste U13 Football Division 2 B

Fri, 21 Sep, Venue: Indreabhán, (Div 2 B League Final Replay), Mícheál Breathnach 6-5 An Spidéal 2-10 

Ocean Hygiene Supplies & Packaging U12 Hurling Group 2 Cup

Wed, 19 Sep, Venue: Duggan Park, (Final), Loughrea 3-6 Craughwell 0-7 

Ocean Hygiene Supplies & Packaging U12 Hurling Group 5 Cup

Fri, 21 Sep, Venue: Duggan Park, (Final), Ahascragh/Fohenagh 1-3 St Dominics 0-6 

WERS Waste U12 Football Group 9

Sun, 23 Sep, Venue: Barnaderg , (League Final), Mountbellew/Moylough 6-15 Menlough 2-3 

Ocean Hygiene Supplies & Packaging U12 Hurling Group 5 Shield

Sat, 22 Sep, Venue: Craughwell, (Final), Abbeyknockmoy 4-0 Skehana 0-5 

WERS Waste U12 Football Group 7

Sun, 23 Sep, Venue: An Spideal, (Shield Final), An Spidéal 4-7 Killannin 2-2 

WERS Waste U12 Football Group 8

Sun, 23 Sep, Venue: Oughterard, (Shield Final), Naomh Anna, Leitir Móir 2-8 An Fhairche – Clonbur 1-4

Claregalway Hotel/Bon Secours Hospital Senior Football Championship – Group 1
Sat, 22 Sep, Venue: Clonbur, (Round 5), Claregalway 3-12 An Cheathrú Rua 1-16
Sun, 23 Sep, Venue: Pearse Stadium, (Round 5), Corofin 0-15 St. James 1-8

Claregalway Hotel/Bon Secours Hospital Senior Football Championship – Group 2
Sat, 22 Sep, Venue: Tuam Stadium, (Round 5), Annaghdown 1-16 Barna 1-10
Sun, 23 Sep, Venue: Corofin , (Round 5), Salthill-Knocknacarra 1-9 Tuam Stars 1-8

Claregalway Hotel/Bon Secours Hospital Senior Football Championship – Group 3
Sat, 22 Sep, Venue: Moycullen, (Round 5), Mountbellew/Moylough 5-23 Naomh Anna, Leitir Móir 2-11
Sun, 23 Sep, Venue: Tuam Stadium, (Round 5), Caherlistrane 3-16 Kilconly 1-11

Claregalway Hotel/Bon Secours Hospital Senior Football Championship – Group 4
Sat, 22 Sep, Venue: Tuam Stadium, (Round 5), Milltown 1-17 St Michael’s 0-13
Sun, 23 Sep, Venue: Pearse Stadium, (Round 5), Monivea-Abbey 0-8 Moycullen 0-8

Salthill Hotel Senior B Hurling Championship – Group 1
Sun, 23 Sep, Venue: Kenny Park, (Round 4), Clarinbridge 1-15 Ahascragh/Fohenagh 0-15

WERS Waste U16 Football Division 1
Fri, 21 Sep, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Div 1 W Playoff), Moycullen 3-6 Barna 1-9
Sun, 23 Sep, Venue: Ballinasloe, (Div 1 N Playoff), Caherlistrane W/O Ballinasloe –

WERS Waste U16 Football Division 1 North
Sun, 23 Sep, Venue: Kilconnell, (Round 4), Northern Gaels 0-13 St. Gabriels 2-6

WERS Waste U16 Football Division 2 North
Sun, 23 Sep, Venue: Caltra Pitch, (Round 7), Caltra W/O St Mary’s GAA Athenry –

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15A1 Hurling Shield
Thu, 20 Sep, Venue: Carnmore GAA Club , (Semi Final 2), Carnmore W/O Ballinasloe –
Sat, 22 Sep, Venue: Castlegar Pitch, (Semi Final 1), Castlegar 4-13 Tommy Larkins 3-6

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15B Hurling Cup
Sat, 22 Sep, Venue: Abbeyknockmoy, (Semi Final 2), Abbeyknockmoy 1-15 Tynagh/Abbey-Duniry 2-9

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15B1 Hurling Cup
Thu, 20 Sep, Venue: Killimor, (Group 2 Playoff 1), Killimor W/O Rahoon-Newcastle –
Sat, 22 Sep, Venue: Skehana, (Group 1 Playoff), Skehasna-Mountbellew/Moylough 6-13 Salthill-Knocknacarra 1-8
Sat, 22 Sep, Venue: Castledaly, (Group 2 Playoff 2), St Thomas 5-15 Killimor 2-3

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15C Hurling Cup
Sat, 22 Sep, Venue: Ballinderreen, (Semi Final 1), Ballygar 3-18 Ballinderreen 3-15
Sun, 23 Sep, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Playoff 1), Four Roads 4-8 Ahascragh/Fohenagh 3-8

Claregalway Hotel/Bons Secours Intermediate Football Championship
Sun, 23 Sep, Venue: Ros Muc, (Quarter Final), Oileáin Árainn 1-16 Clifden 0-16
Sun, 23 Sep, Venue: Tuam Stadium, (Quarter Final), Headford 0-11 Dunmore MacHales 0-8

Claregalway Hotel/Bons Secours Intermediate Football Relegation
Sat, 22 Sep, Venue: Barnaderg , (Play Off), St Gabriel’s 1-6 Williamstown 2-2
Sun, 23 Sep, Venue: Corofin , (Play Off), Oughterard 2-15 Kilkerrin-Clonberne 2-11

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15 A Hurling Championship – Group 2
Sun, 23 Sep, Venue: Moycullen, (Round 3), Loughrea 5-20 Moycullen 1-12

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15 A1 Hurling Championship – Group 1
Thu, 20 Sep, Venue: Cappataggle, (Round 1), Cappataggle 2-13 Kilnadeema-Leitrim 0-11

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15 B Hurling Championship – Group 2
Thu, 20 Sep, Venue: Kilconieron, (Round 2), Kilconieron 3-10 Ardrahan 3-10

Intermediate Hurling Championship – Group 1
Sun, 23 Sep, Venue: Loughrea, (Round 6), Kilconieron 1-17 Kiltormer 1-6
Sun, 23 Sep, Venue: New Inn, (Round 6), Killimor 2-16 Castlegar 0-14
Sun, 23 Sep, Venue: Loughrea, (Round 6), Kinvara 3-12 Kilbeacanty 0-16

WERS Waste U15 Division 2 North
Tue, 18 Sep, Venue: Mountbellew, (Round 4), Mountbellew/Moylough 4-6 Dunmore MacHales 3-9

Gullane’s Hotel Junior A Hurling Championship
Sun, 23 Sep, Venue: Kenny Park, (Semi-Final), Turloughmore 2-17 St Mary’s GAA Athenry 1-15

WERS Waste U13 Football Division 2 A
Fri, 21 Sep, Venue: Kinvara, (Round 4), Kinvara 8-11 Tuam Stars 1-1
Fri, 21 Sep, Venue: Athenry, (Round 4), St Mary’s GAA Athenry 3-8 Dunmore MacHales 3-7

WERS Waste U13 Football Division 3 B
Fri, 21 Sep, Venue: Killererin GAA Pitch, (Round 6), Cortoon Shamrocks 2-11 Killererin 1-5

Junior Football Championship
Sun, 23 Sep, Venue: Clonbur, (West Semi Final), An Fhairche – Clonbur 2-14 Claregalway 2-9
Sun, 23 Sep, Venue: An Spideal, (Relegation Play Off), St Michael’s 9-12 Mícheál Breathnach 4-2

Junior A Football Championship
Sat, 22 Sep, Venue: Crestwood, (West Semi Final), Fr Griffins/Éire Óg 1-13 Killannin 2-9
Sun, 23 Sep, Venue: Páirc an Chathánaigh, (West Semi Final), Barna 0-16 An Cheathrú Rua 2-8

Gullane’s Hotel Junior C1 Hurling Championship
Sat, 22 Sep, Venue: Duggan Park , (Quarter Final), Tynagh/Abbey-Duniry 1-11 Mullagh 0-9

Minor A Championship North – Group A
Fri, 21 Sep, Venue: Glenamaddy, (Round 3), Northern Gaels 1-15 Claregalway 1-8

Minor A Championship North – Group B
Fri, 21 Sep, Venue: Clonberne, (Round 3), Kilkerrin/Clonberne/Killererin 2-10 St Mary’s GAA Athenry 1-3

Minor A Championship West – Group A
Wed, 19 Sep, Venue: Westside, (Round 3), Barna 1-19 St Michael’s 1-5

Minor A Championship West – Group B
Wed, 19 Sep, Venue: The Priarie, (Round 2), Salthill-Knocknacarra 4-10 Moycullen 1-12

Minor B Championship North – Group A
Fri, 21 Sep, Venue: Dunmore, (Round 3), Dunmore MacHales 5-15 St Brendan’s 3-9
Fri, 21 Sep, Venue: Headford, (Round 3), Caltra 1-13 Headford 1-10

Minor B Championship North – Group B
Fri, 21 Sep, Venue: Tuam Stars, (Round 3), Tuam Stars 3-13 St Gabriel’s 2-7

Minor B Championship West 
Wed, 19 Sep, Venue: Killannin, (Round 2), St. James 0-13 Killannin 0-9
Fri, 21 Sep, Venue: Clifden, (Round 2), Clifden 9-18 An Cheathrú Rua 0-9

Pier Head Minor B Hurling Championship
Sun, 23 Sep, Venue: New Inn, (Quarter Final), St Thomas 1-10 Pádraig Pearses 0-9
Sun, 23 Sep, Venue: Castledaly, (Quarter Final), Ardrahan 3-21 Kilnadeema-Leitrim 2-12

Minor C Championship North 
Sun, 23 Sep, Venue: Milltown, (Round 3), Menlough W/O Milltown –

- Advertisment -

Most Popular