8.1 C
Galway
Home SPORT GALWAY GAA: RESULTS (week ending Sunday, 15th July 2018)

GALWAY GAA: RESULTS (week ending Sunday, 15th July 2018)

Note: The winning team is displayed first

Connacht Minor Football Final 

Fri, 13 Jul, Venue: Dr. Hyde Park, (Final), GALWAY 2-13 Roscommon 2-9 

WERS Waste U12 Football Group 1
Wed, 11 Jul, Venue: Barnaderg , (League Final), Caherlistrane 5-8 Tuam Stars 4-6 

Car Parts Warehouse Division 5 (West)
Sat, 14 Jul, Venue: Oughterard, (League Final), Fr Griffins/Éire Óg 2-14 An Cheathrú Rua 1-9 

All-Ireland Senior Football Quarter-Final 

Sun, 15 Jul, Venue: Croke Park, (Round 1), GALWAY 1-13 Kerry 1-10

All-Ireland Minor Hurling Quarter-Final 

Sun, 15 Jul, Venue: Semple Stadium, (Round 2), GALWAY 1-21 Kilkenny 2-11

WERS Waste U16 Football Division 1 North 
Tue, 10 Jul, Venue: Corofin GAA Pitch , (Round 6), Northern Gaels 3-11 Corofin 2-9

WERS Waste U16 Football Division 1 West 
Tue, 10 Jul, Venue: Oranmore-Maree, (Round 6), Salthill-Knocknacarra 6-17 Oranmore-Maree 3-6

WERS Waste U16 Football Division 2 North 
Tue, 10 Jul, Venue: Caltra Pitch, (Round 6), Caltra 3-18 Loughrea 3-6

WERS Waste U16 Football Division 2 West 
Tue, 10 Jul, Venue: Clonbur, (Round 6), Naomh Anna, Leitir Móir 7-9 An Fhairche – Clonbur 5-8
Tue, 10 Jul, Venue: Páirc an Chathánaigh, (Round 6), Clifden 7-15 An Cheathrú Rua 1-7
Tue, 10 Jul, Venue: Oughterard, (Round 6), Oughterard 6-21 Killannin 2-8
Tue, 10 Jul, Venue: Carna, (Round 6), An Spidéal 2-14 Carna-Caiseal/Na Piarsaigh 1-10

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 13 A1 Championship 
Thu, 12 Jul, Venue: Clonfert, (Playoff 2), Meelick-Eyrecourt 1-8 Gort 0-9

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 13 B Championship 
Thu, 12 Jul, Venue: Skehana, (Playoff 3), Craughwell 4-7 Skehasna-Mountbellew/Moylough 3-4

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 13 C Championship 
Thu, 12 Jul, Venue: Tommy Larkins Park, (Playoff 2), Tommy Larkins W/O Mícheál Breathnach –

Senior Hurling League Group 1 
Tue, 10 Jul, Venue: Kilnadeema Pitch, (Round 5), Kilnadeema-Leitrim 0-20 Beagh 1-17 (Draw)
Tue, 10 Jul, Venue: Craughwell, (Round 5), Craughwell 1-19 Turloughmore 2-13
Wed, 11 Jul, Venue: Castlegar Pitch, (Round 5), Castlegar 1-26 Clarinbridge 1-17

WERS Waste U14 Football Division 1 North 
Fri, 13 Jul, Venue: Monivea-Abbey, (Round 7), Corofin 6-9 Monivea-Abbey 5-10
Fri, 13 Jul, Venue: Dunmore MacHales, (Round 7), Ballinasloe 4-11 Dunmore MacHales 3-1

WERS Waste U14 Football Division 1 West 
Fri, 13 Jul, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 7), Salthill-Knocknacarra 4-13 Moycullen 3-4
Fri, 13 Jul, Venue: Cregg, (Round 7), Annaghdown 5-14 Killannin 5-14 (Draw)
Fri, 13 Jul, Venue: Mervue, (Round 7), St. James 5-8 Oranmore-Maree 2-5

WERS Waste U14 Football Division 2 North 
Fri, 13 Jul, Venue: Kilconly, (Round 7), Craughwell 3-9 Kilconly 3-6
Fri, 13 Jul, Venue: Headford, (Round 7), Clarinbridge 6-10 Headford 2-16

WERS Waste U14 Football Division 2 West 
Fri, 13 Jul, Venue: Páirc an Chnoic, (Round 7), Oughterard 7-11 Mícheál Breathnach 3-4
Fri, 13 Jul, Venue: Leitir Móir, (Round 7), An Spidéal 7-15 Naomh Anna, Leitir Móir 0-4
Fri, 13 Jul, Venue: St Michael’s, (Round 7), St Michael’s 10-10 Carna-Caiseal/Na Piarsaigh 5-4

Division 1 League 
Tue, 10 Jul, Venue: Corofin , (Round 6), Tuam Stars 0-14 Corofin 0-13

Division 2 League 
Thu, 12 Jul, Venue: Páirc na bhForbacha, (Round 6), Barna 0-14 An Spidéal 0-14 (Draw)

Division 4 League 
Sat, 14 Jul, Venue: Clifden, (Round 6), Dunmore MacHales 2-8 Clifden 0-9

Intermediate Hurling League 
Tue, 10 Jul, Venue: Cregg, (Round 5), Meelick-Eyrecourt 2-18 Annaghdown 1-13
Sat, 14 Jul, Venue: Cregg, (Round 3), Annaghdown 0-0 An Spidéal 0-0

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 13 B1 Hurling Championship – Group 1 
Thu, 12 Jul, Venue: Cregg, (Round 3), Portumna 2-6 Annaghdown 0-4

Cahill Cup  
Wed, 11 Jul, Venue: Williamstown GAA Club, (Semi-Finals), Williamstown 0-12 St Gabriel’s 0-4
Sat, 14 Jul, Venue: Clonbur, (Semi-Finals), An Fhairche – Clonbur 0-13 Mountbellew/Moylough 1-9

Gullane’s Hotel Junior A Hurling Championship – Group 1 
Sat, 14 Jul, Venue: Clarinbridge, (Round 5), St Mary’s GAA Athenry 4-15 Ardrahan 1-12
Sat, 14 Jul, Venue: Duggan Park , (Round 5), Craughwell 3-15 Skehana 1-12
Sat, 14 Jul, Venue: Loughrea, (Round 5), Sarsfields 2-19 Salthill-Knocknacarra 0-7

Gullane’s Hotel Junior A Hurling Championship – Group 2 
Fri, 13 Jul, Venue: Ballymacward, (Round 4), Clarinbridge W/O Ballygar –

Gullane’s Hotel Junior A Hurling Championship – Group 3 
Sat, 14 Jul, Venue: Duggan Park , (Round 2), Turloughmore 2-15 Tommy Larkins 2-10

WERS Waste U13 Football Division 1A 
Tue, 10 Jul, Venue: Mountbellew, (Round 4), Mountbellew/Moylough 6-4 Annaghdown 3-5

WERS Waste U13 Football Division 2 B 
Wed, 11 Jul, Venue: Leitir Móir, (Round 5), Naomh Anna, Leitir Móir 6-7 An Spidéal 5-10 (Draw)

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Hurling League – Group 1 
Sat, 14 Jul, Venue: Sylane, (Round 7), Turloughmore W/O Sylane –

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Hurling League – Group 2 
Sat, 14 Jul, Venue: Kiltormer, (Round 7), Mullagh/Kiltormer 4-9 Tynagh/Abbey-Duniry 4-1
Sat, 14 Jul, Venue: Craughwell, (Round 7), Craughwell 2-16 Carnmore 1-3
Sat, 14 Jul, Venue: Moycullen, (Round 7), Moycullen 4-7 Cappataggle 5-3

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Hurling League – Group 3 
Sat, 14 Jul, Venue: The Priarie, (Round 7), Michael Cusacks 8-4 Salthill-Knocknacarra 1-1
Sat, 14 Jul, Venue: Gort, (Round 7), Gort 8-7 Annaghdown 0-0

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Hurling League – Group 4 
Wed, 11 Jul, Venue: Castledaly, (Round 6), St Thomas 3-9 Killimor 3-1

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Hurling League – Group 5 
Sat, 14 Jul, Venue: St. Dominics , (Round 7), St Dominics 5-10 Pádraig Pearses 0-4
Sat, 14 Jul, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 7), Skehana 6-6 Abbeyknockmoy 1-2
Sat, 14 Jul, Venue: Ahascragh, (Round 7), Ballygar 2-8 Ahascragh/Fohenagh 0-4

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Hurling League – Group 6 
Sat, 14 Jul, Venue: Ballinderreen, (Round 7), Ballinderreen 0-0 Mountbellew/Moylough 0-0
Sat, 14 Jul, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 7), Pádraig Pearses 6-19 An Spidéal 0-0

Junior Championship North – Group A 
Sat, 14 Jul, Venue: Cregg, (Round 1), Annaghdown 4-9 Milltown 2-8

Gullane’s Hotel Junior B Hurling Championship – Group 1 
Sat, 14 Jul, Venue: Kilconieron, (Round 5), Kilconieron 3-20 Abbeyknockmoy 3-13

Gullane’s Hotel Junior B Hurling Championship – Group 2 
Fri, 13 Jul, Venue: Killimor, (Round 5), Killimor 4-20 Cappataggle 1-13

Gullane’s Hotel Junior B Hurling Championship – Group 3
Tue, 10 Jul, Venue: Portumna, (Round 2), Portumna 10-15 Annaghdown 0-10

Gullane’s Hotel Junior B Hurling Championship – Group 4 
Fri, 13 Jul, Venue: Carnmore GAA Club , (Round 4), Oranmore-Maree 2-14 Carnmore 1-9

Gullane’s Hotel Junior C Hurling Championship – Group 2 
Wed, 11 Jul, Venue: Ballyloughane, (Round 2), Liam Mellows 0-0 Ballinderreen 0-0
Fri, 13 Jul, Venue: New Inn, (Round 5), Sarsfields 3-18 Ballinderreen 0-11

Gullane’s Hotel Junior C1 Hurling Championship – Group 1 
Tue, 10 Jul, Venue: An Spideal, (Round 3), Kilnadeema-Leitrim 2-14 An Spidéal 1-16
Fri, 13 Jul, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 5), Moycullen 0-15 Kilnadeema-Leitrim 1-12 (Draw)
Fri, 13 Jul, Venue: Skehana, (Round 5), Skehasna-Mountbellew/Moylough 2-12 Ahascragh/Fohenagh 2-9

Gullane’s Hotel Junior C1 Hurling Championship – Group 2 
Tue, 10 Jul, Venue: Craughwell, (Round 3), Craughwell 2-13 Mullagh 3-9
Tue, 10 Jul, Venue: Tonabrocky, (Round 3), Rahoon-Newcastle 3-15 Tuam 3-6
Tue, 10 Jul, Venue: Gort GAA Grounds, (Round 3), Gort 1-14 St Thomas 1-12

Ard Ri Hotel Division 6 (North) 
Fri, 13 Jul, Venue: Tuam Stadium, (Play Off), Kilkerrin-Clonberne 2-16 Kilconly 2-6

Ard Ri Hotel Division 7 (North) 
Fri, 13 Jul, Venue: Tuam Stars, (Round 7), Tuam Stars 3-12 Williamstown 2-12

Ard Ri Hotel Division 8A League (North) 
Wed, 11 Jul, Venue: Claregalway Lakeview, (League Semi Final), Mountbellew/Moylough 3-8 Claregalway 0-14

- Advertisment -

Most Popular