9.4 C
Galway
Home SPORT Galway GAA Fixtures (week ending, Tuesday, 3rd July)

Galway GAA Fixtures (week ending, Tuesday, 3rd July)

Connacht Minor Football Championship 

Fri, 29 June, Venue: Tuam Stadium, (Round 4), Galway vs Mayo 19:30, 

Leinster Senior Hurling Final 

Sun, 03 Jul, Venue: Croke Park, (Final), Galway vs Kilkenny 16:00, 

U 16 B Hurling Championship  
Thu, 28 Jun, Venue: Loughrea, (Semi Final 1), Kilnadeema-Leitrim V Kinvara 18:30,  

U 16 B Hurling Shield 
Thu, 28 Jun, Venue: Woodford, (Semi Final 1), Tommy Larkins V Tynagh/Abbey-Duniry 18:45,  

U 16 B1 Hurling Championship  
Thu, 28 Jun, Venue: Loughrea, (Semi Final 2), Sylane V Killimor 19:30, 

U 16 B1 Hurling Shield 
Thu, 28 Jun, Venue: Castledaly, (Semi Final 1), St Thomas V Portumna 18:45,  
Thu, 28 Jun, Venue: Ballyloughane, (Semi Final 2), Liam Mellows V Pádraig Pearses 18:45,  

U 16 C Hurling Championship  
Thu, 28 Jun, Venue: Duggan Park , (Semi Final 1), Meelick-Eyrecourt V Annaghdown 18:30,
Thu, 28 Jun, Venue: Duggan Park , (Semi Final 2), Ballinderreen V Abbeyknockmoy 19:30,  

U 16 C Hurling Shield 
Thu, 28 Jun, Venue: Ballinasloe, (Semi Final 1), Ballinasloe V Tuam 18:45,

Senior Hurling League Group 1 
Tue, 26 Jun, Venue: Beagh, (Round 4), Beagh V Craughwell 19:30,
Tue, 26 Jun, Venue: Killimordaly, (Round 4), Killimordaly V St Thomas 19:30,  

Senior Hurling League Group 2 
Tue, 26 Jun, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 4), Pádraig Pearses V Portumna 19:30,  
Tue, 26 Jun, Venue: Ardrahan, (Round 4), Ardrahan V Gort 19:30,  

U14 Football Division 2 North 
Fri, 29 Jun, Venue: Clarinbridge, (Round 4), Clarinbridge V Kinvara 19:00,  

U15 Division 1 North 
Tue, 26 Jun, Venue: Kilconly, (Round 3), Kilconly V Annaghdown 19:00,  
Tue, 26 Jun, Venue: Monivea-Abbey, (Round 3), Monivea-Abbey V St Gabriel’s 19:00, 
Wed, 27 Jun, Venue: Corofin GAA Pitch , (Round 3), Corofin V Oranmore-Maree 19:00,
Tue, 03 Jul, Venue: Oranmore-Maree, (Round 4), Oranmore-Maree V Kilconly 19:00,  
Tue, 03 Jul, Venue: Cregg, (Round 4), Annaghdown V Monivea-Abbey 19:00,  
Tue, 03 Jul, Venue: St Gabriel’s, (Round 4), St Gabriel’s V Corofin 19:00, 

U15 Division 1 West 
Tue, 26 Jun, Venue: Páirc na bhForbacha, (Round 3), Barna V St Michael’s 19:00,  
Tue, 26 Jun, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 3), Moycullen V St. James 19:00,  
Tue, 03 Jul, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 4), Claregalway V St. James 19:00, 
Tue, 03 Jul, Venue: St Michael’s, (Round 4), St Michael’s V Moycullen 19:00,  
Tue, 03 Jul, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 4), Salthill-Knocknacarra V Barna 19:00,  

U15 Division 2 North 
Tue, 26 Jun, Venue: Dunmore MacHales, (Round 3), Dunmore MacHales V Caherlistrane 19:00,  
Tue, 26 Jun, Venue: Clarinbridge, (Round 3), Clarinbridge V Mountbellew/Moylough 19:00,  
Tue, 26 Jun, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 3), Loughrea V Tuam Stars 19:00,  
Tue, 03 Jul, Venue: Mountbellew, (Round 4), Mountbellew/Moylough V Dunmore MacHales 19:00,  
Tue, 03 Jul, Venue: Caherlistrane, (Round 4), Caherlistrane V Loughrea 19:00,  
Tue, 03 Jul, Venue: Tuam Stars, (Round 4), Tuam Stars V Clarinbridge 19:00, 

U15 Division 2 West 
Tue, 26 Jun, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 3), Killannin V An Spidéal 19:00, 
Tue, 26 Jun, Venue: Leitir Móir, (Round 3), Naomh Anna, Leitir Móir V Carna-Caiseal/Na Piarsaigh 19:00,  
Tue, 26 Jun, Venue: Oughterard, (Round 3), Oughterard V Mícheál Breathnach 19:00,  
Tue, 03 Jul, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 4), Killannin V Naomh Anna, Leitir Móir 19:00,  
Tue, 03 Jul, Venue: An Spideal, (Round 4), An Spidéal V Mícheál Breathnach 19:00, 
Tue, 03 Jul, Venue: Pairc Na bPiarsaigh, (Round 4), Carna-Caiseal/Na Piarsaigh V Oughterard 19:00, 

U15 Division 3  
Tue, 26 Jun, Venue: St Brendan’s, (Round 2), St Brendan’s V Caltra 19:00,  
Tue, 26 Jun, Venue: Kinvara, (Round 2), Kinvara V Kilkerrin-Clonberne 19:00,
Tue, 26 Jun, Venue: Cortoon Shamrocks, (Round 2), Cortoon Shamrocks V Killererin 19:00,  
Tue, 03 Jul, Venue: Kinvara, (Round 3), Kinvara V Killererin 19:00,  
Tue, 03 Jul, Venue: Cortoon Shamrocks, (Round 3), Cortoon Shamrocks V St Brendan’s 19:00, 
Tue, 03 Jul, Venue: Kilkerrin-Clonberne, (Round 3), Kilkerrin-Clonberne V Caltra 19:00,

John Dunne Cup – Group 1 
Wed, 27 Jun, Venue: Páirc an Chathánaigh, (Round 3), An Cheathrú Rua V Naomh Anna, Leitir Móir 19:45,  

John Dunne Cup – Group 3 
Wed, 27 Jun, Venue: The Priarie, (Round 3), Salthill-Knocknacarra V St. James 19:45,  
Wed, 27 Jun, Venue: Oranmore, (Round 3), Oranmore-Maree V St Michael’s 19:45,  

John Dunne Cup – Group 4 
Wed, 27 Jun, Venue: Caherlistrane, (Round 3), Caherlistrane V Cortoon Shamrocks 19:45, 
Sat, 30 Jun, Venue: Headford, (Round 3), Headford V Annaghdown 19:45, 

John Dunne Cup – Group 5 
Wed, 27 Jun, Venue: Caltra Pitch, (Round 3), Caltra V Kilkerrin-Clonberne 19:45,  
Wed, 27 Jun, Venue: Menlough, (Round 3), Menlough V Killererin 19:45,  

John Dunne Cup – Group 6 
Wed, 27 Jun, Venue: Athenry, (Round 3), St Mary’s GAA Athenry V Milltown 19:45,

Under 13 A Hurling Championship – Group 1 
Mon, 02 Jul, Venue: Lackagh, (Round 3), Turloughmore V St Mary’s GAA Athenry 18:45, 
Mon, 02 Jul, Venue: Loughrea, (Round 3), Loughrea V Oranmore-Maree 18:45, 

Under 13 A Hurling Championship – Group 2 
Mon, 02 Jul, Venue: Clarinbridge, (Round 3), Clarinbridge V Carnmore 18:45,  
Mon, 02 Jul, Venue: New Inn, (Round 3), Sarsfields V Ardrahan 18:45,  

Under 13 A1 Hurling Championship – Group 1 
Mon, 02 Jul, Venue: Kilbeacanty, (Round 3), Michael Cusacks V Castlegar 18:45,  
Mon, 02 Jul, Venue: Gort, (Round 3), Gort V Meelick-Eyrecourt 18:45,  

Under 13 A1 Hurling Championship – Group 2 
Mon, 02 Jul, Venue: Ahascragh, (Round 3), Ahascragh/Fohenagh V Kinvara 18:45,  
Mon, 02 Jul, Venue: Killimordaly, (Round 3), Killimordaly V Kilnadeema-Leitrim 18:45,  

Under 13 B Hurling Championship – Group 1 
Mon, 02 Jul, Venue: Ballinderreen, (Round 3), Ballinderreen V Cois Fharraige 18:45, 
Mon, 02 Jul, Venue: Moycullen, (Round 3), Moycullen V Cappataggle 18:45,  

Under 13 B Hurling Championship – Group 2 
Mon, 02 Jul, Venue: Ballymacward, (Round 3), Pádraig Pearses V Sylane 18:45,  
Mon, 02 Jul, Venue: Craughwell, (Round 3), Craughwell V Skehasna-Mountbellew/Moylough 18:45, 

Under 13 B1 Hurling Championship – Group 1 
Mon, 02 Jul, Venue: Cregg, (Round 3), Annaghdown V Portumna 18:45,
Mon, 02 Jul, Venue: Tynagh, (Round 3), Tynagh/Abbey-Duniry V Liam Mellows 18:45,  

Under 13 B1 Hurling Championship – Group 2 
Mon, 02 Jul, Venue: Mullagh, (Round 3), Mullagh/Kiltormer V Ballygar 18:45,  
Mon, 02 Jul, Venue: Castledaly, (Round 3), St Thomas V Kilconieron 18:45, 

Under 13 C Hurling Championship – Group 1 
Mon, 02 Jul, Venue: Oranmore, (Round 4), Oranmore-Maree V Tuam 18:45, 
Mon, 02 Jul, Venue: Tonabrocky, (Round 4), Rahoon-Newcastle V Abbeyknockmoy 18:45, 

Under 13 C Hurling Championship – Group 2 
Mon, 02 Jul, Venue: Indreabhán, (Round 3), Mícheál Breathnach V Killimor 18:45,  
Mon, 02 Jul, Venue: Mountbellew, (Round 3), Skehasna-Mountbellew/Moylough V Tommy Larkins 18:45,  

Junior A Hurling Championship – Group 1 
Sat, 30 Jun, Venue: Kenny Park, (Round 4), St Mary’s GAA Athenry V Craughwell 16:30,  
Sat, 30 Jun, Venue: Kenny Park, (Round 4), Ardrahan V Salthill-Knocknacarra 18:00,  

Junior A Hurling Championship – Group 2 
Fri, 29 Jun, Venue: Carnmore, (Round 3), Ballygar V Liam Mellows 19:30,  
Fri, 29 Jun, Venue: Kilbeacanty, (Round 3), Kilnadeema-Leitrim V Clarinbridge 19:30,  
Sat, 30 Jun, Venue: Clarinbridge, (Round 3), Gort V Mícheál Breathnach 16:30, 

Junior A Hurling Championship – Group 3 
Fri, 29 Jun, Venue: Killimor, (Round 4), Tynagh/Abbey-Duniry V Tommy Larkins 19:30,  
Sat, 30 Jun, Venue: Loughrea, (Round 4), St Thomas V Turloughmore 16:30,  
Sat, 30 Jun, Venue: Clarinbridge, (Round 4), Meelick-Eyrecourt V Bearna-Na Forbacha 18:00, 

Under 12 Hurling League – Group 3 
Wed, 27 Jun, Venue: Na Forbacha, (Round 5), Bearna-Na Forbacha V Michael Cusacks 18:45,  

Junior B Hurling Championship – Group 1 
Fri, 29 Jun, Venue: Kilconieron, (Round 4), Kilconieron V Ballinasloe 19:30, 
Sat, 30 Jun, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 4), Abbeyknockmoy V Beagh 18:00,  
Sat, 30 Jun, Venue: Tonabrocky, (Round 4), Rahoon-Newcastle V Mullagh 18:00,  

Junior B Hurling Championship – Group 2 
Sat, 30 Jun, Venue: Cappataggle, (Round 4), Cappataggle V Killimordaly 18:00,  
Sat, 30 Jun, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 4), Loughrea V Killimor 18:00, 

Junior B Hurling Championship – Group 3 
Sat, 30 Jun, Venue: Kiltormer, (Round 4), Kiltormer V Annaghdown 18:00,  
Sat, 30 Jun, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Round 4), Ahascragh/Fohenagh V Pádraig Pearses 18:00,  

Junior B Hurling Championship – Group 4 
Sat, 30 Jun, Venue: Carnmore GAA Club , (Round 4), Carnmore V Oranmore-Maree 18:00,  
Sat, 30 Jun, Venue: Kinvara, (Round 4), Kinvara V Ballinderreen 18:00,  

Junior C Hurling Championship – Group 1 
Fri, 29 Jun, Venue: Killimordaly, (Round 4), Killimordaly V Sylane 19:30,  
Fri, 29 Jun, Venue: Craughwell, (Round 4), Craughwell V Kilbeacanty 19:30,
Fri, 29 Jun, Venue: Oranmore-Maree, (Round 4), Oranmore-Maree V Menlo Emmetts 19:30,  

Junior C Hurling Championship – Group 2 
Tue, 03 Jul, Venue: Turloughmore, (Round 4), Turloughmore V Tommy Larkins 19:30,  
Tue, 03 Jul, Venue: Meelick-Eyrecourt, (Round 4), Meelick-Eyrecourt V Ballygar 19:30, 
Tue, 03 Jul, Venue: Ballinderreen, (Round 4), Ballinderreen V Clarinbridge 19:30, 
Tue, 03 Jul, Venue: Ballyloughane, (Round 4), Liam Mellows V Sarsfields 19:30,  

Junior C1 Hurling Championship – Group 1 
Fri, 29 Jun, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Round 4), Ahascragh/Fohenagh V Moycullen 19:30,  
Tue, 03 Jul, Venue: Kilnadeema Pitch, (Round 4), Kilnadeema-Leitrim V Salthill-Knocknacarra 19:30, 
Tue, 03 Jul, Venue: Tynagh/Abbey-Duniry, (Round 4), Tynagh/Abbey-Duniry V Skehasna-Mountbellew/Moylough 19:30,  

Junior C1 Hurling Championship – Group 2 
Fri, 29 Jun, Venue: Mullagh Hurling Club Grounds, (Round 4), Mullagh V Kinvara 19:30, 
Fri, 29 Jun, Venue: Tonabrocky, (Round 4), Rahoon-Newcastle V Gort 19:30, 
Fri, 29 Jun, Venue: Cregg, (Round 4), Annaghdown V Tuam 19:30,  
Tue, 03 Jul, Venue: St Thomas, (Round 4), St Thomas V Craughwell 19:30,

Ard Ri Hotel Division 5 (North) 
Wed, 27 Jun, Venue: Mountbellew, (Round 6), Mountbellew/Moylough V Ballinasloe 20:00, 

Ard Ri Hotel Division 8A League (North) 
Sat, 30 Jun, Venue: Claregalway Lakeview, (League SemI Final), Claregalway V Mountbellew/Moylough 19:30, 

Car Parts Warehouse Division 5 (West) 
Wed, 27 Jun, Venue: Leitir Móir, (Round 6), Naomh Anna, Leitir Móir V An Cheathrú Rua 20:00,  
Fri, 29 Jun, Venue: The Priarie, (Round 7), Salthill-Knocknacarra V Fr Griffins/Éire Óg 20:00, 
Sat, 30 Jun, Venue: Leitir Móir, (Round 7), Naomh Anna, Leitir Móir V Claregalway 19:00,
Sat, 30 Jun, Venue: Páirc an Chathánaigh, (Round 7), An Cheathrú Rua V Killannin 19:00, 

Car Parts Warehouse Division 6 (West) 
Fri, 29 Jun, Venue: Páirc na bhForbacha, (Round 5), Barna V Oughterard 20:00,  
Sat, 30 Jun, Venue: Westside, (Round 5), St Michael’s V Salthill-Knocknacarra 19:00, 
Sun, 01 Jul, Venue: Indreabhán, (Round 5), Mícheál Breathnach V An Spidéal 12:00, 

Car Parts Warehouse Division 7 (West) 
Sat, 30 Jun, Venue: Clifden, (Round 5), Clifden V Oranmore-Maree 19:00, 
Sun, 01 Jul, Venue: Inis Óirr, (Round 5), Oileáin Árainn V An Cheathrú Rua 13:00,

- Advertisment -

Most Popular