7.7 C
Galway
Home SPORT GALWAY GAA: FIXTURES - (week ending, Sunday, 24th June)

GALWAY GAA: FIXTURES – (week ending, Sunday, 24th June)

Leinster under 21 Hurling Semi-Final

Wed, 20 June, Venue: Bord na Mona O’Connor Park, (Semi-Final), GALWAY vs Kilkenny 19:30;

Senior Football Championship – Group 1
Wed, 20 Jun, Venue: Tuam Stadium, (Round 2), Corofin V Cortoon Shamrocks 20:00
Sun, 24 Jun, Venue: Tuam Stadium, (Round 2), St. James V Claregalway 15:15

Senior Football Championship – Group 2
Sat, 23 Jun, Venue: Pearse Stadium, (Round 2), Annaghdown V Killannin 19:30
Sun, 24 Jun, Venue: Pearse Stadium, (Round 2), Barna V Tuam Stars 14:00

Senior Football Championship – Group 3
Sun, 24 Jun, Venue: Pearse Stadium, (Round 2), Naomh Anna, Leitir Móir V Kilconly 15:45
Sun, 24 Jun, Venue: Tuam Stadium, (Round 2), Mountbellew/Moylough V Killererin 17:00,

Senior Football Championship – Group 4
Sat, 23 Jun, Venue: Pearse Stadium, (Round 2), Moycullen V St Michael’s 17:45,
Sat, 23 Jun, Venue: Tuam Stadium, (Round 2), Monivea-Abbey V Caltra 19:00

U 16 A1 Hurling Championship 
Thu, 21 Jun, Venue: Duggan Park , (Semi Final 1), Sarsfields V Oranmore-Maree 18:30
Thu, 21 Jun, Venue: Duggan Park , (Semi Final 2), Cappataggle V Ardrahan 19:45

U 16 A1 Hurling Shield
Thu, 21 Jun, Venue: Michael Cusacks, (Semi Final 1), Michael Cusacks V Rahoon-Newcastle 18:45
Thu, 21 Jun, Venue: Castlegar Pitch, (Semi Final 2), Castlegar V Killimordaly 18:45

U 16 B Hurling Championship 
Thu, 21 Jun, Venue: TBC, (Semi Final 1), Kilnadeema-Leitrim V Kinvara 19:45
Thu, 21 Jun, Venue: TBC, (Semi Final 2), Skehana-Mountbellew/Moylough V Craughwell 18:30,

U 16 B Hurling Shield
Thu, 21 Jun, Venue: Ballygar GAA Pitch, (Semi Final 2), Ballygar V Mullagh/Kiltormer 18:45

Senior Hurling League Group 1
Fri, 22 Jun, Venue: Clarinbridge, (Round 4), Clarinbridge V Tommy Larkins 19:30, 
Fri, 22 Jun, Venue: Killimordaly, (Round 4), Killimordaly V St Thomas 19:30
Fri, 22 Jun, Venue: Beagh, (Round 4), Beagh V Craughwell 19:30
Fri, 22 Jun, Venue: Turloughmore, (Round 4), Turloughmore V Liam Mellows 19:30
Fri, 22 Jun, Venue: Ballinderreen, (Round 4), Ballinderreen V Castlegar 19:30

Senior Hurling League Group 2
Fri, 22 Jun, Venue: Tynagh/Abbey-Duniry, (Round 4), Tynagh/Abbey-Duniry V Mullagh 19:30,
Fri, 22 Jun, Venue: Ardrahan, (Round 4), Ardrahan V Gort 19:30,
Fri, 22 Jun, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 4), Pádraig Pearses V Portumna 19:30
Fri, 22 Jun, Venue: Athenry, (Round 4), St Mary’s GAA Athenry V Sarsfields 19:30

U14 Football Division 1 North
Thu, 21 Jun, Venue: Tuam Stars, (Round 6), Tuam Stars V Corofin 20:00

U14 Football Division 3
Fri, 22 Jun, Venue: Killererin GAA Pitch, (Round 9), Killererin V Caltra 19:00
Fri, 22 Jun, Venue: Clonbur, (Round 9), An Fhairche – Clonbur V Northern Gaels 19:00
Fri, 22 Jun, Venue: St Brendan’s, (Round 9), St Brendan’s V Milltown 19:00,
Fri, 22 Jun, Venue: St Gabriel’s, (Round 9), St Gabriel’s V Cortoon Shamrocks 19:00

Division 1 League
Sun, 24 Jun, Venue: The Priarie, (Round 4), Salthill-Knocknacarra V An Cheathrú Rua 12:00

Division 2 League
Sat, 23 Jun, Venue: Menlough, (Round 5), Menlough V Mícheál Breathnach 19:00

Division 4 League
Sat, 23 Jun, Venue: Kilconnell, (Round 5), St Gabriel’s V St Brendan’s 19:00

U15 Division 1 North
Tue, 26 Jun, Venue: Kilconly, (Round 3), Kilconly V Annaghdown 19:00
Tue, 26 Jun, Venue: Corofin GAA Pitch , (Round 3), Corofin V Oranmore-Maree 19:00
Tue, 26 Jun, Venue: Monivea-Abbey, (Round 3), Monivea-Abbey V St Gabriel’s 19:00

U15 Division 1 West
Tue, 26 Jun, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 3), Salthill-Knocknacarra V Claregalway 19:00
Tue, 26 Jun, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 3), Moycullen V St. James 19:00
Tue, 26 Jun, Venue: St Michael’s, (Round 3), Barna V St Michael’s 19:00

U15 Division 2 North
Tue, 26 Jun, Venue: Dunmore MacHales, (Round 3), Dunmore MacHales V Caherlistrane 19:00
Tue, 26 Jun, Venue: Clarinbridge, (Round 3), Clarinbridge V Mountbellew/Moylough 19:00
Tue, 26 Jun, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 3), Loughrea V Tuam Stars 19:00,

U15 Division 2 West
Tue, 26 Jun, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 3), Killannin V An Spidéal 19:00
Tue, 26 Jun, Venue: Leitir Móir, (Round 3), Naomh Anna, Leitir Móir V Carna-Caiseal/Na Piarsaigh 19:00
Tue, 26 Jun, Venue: Oughterard, (Round 3), Oughterard V Mícheál Breathnach 19:00,

U15 Division 3 
Tue, 26 Jun, Venue: St Brendan’s, (Round 2), St Brendan’s V Caltra 19:00
Tue, 26 Jun, Venue: Kinvara, (Round 2), Kinvara V Kilkerrin-Clonberne 19:00
Tue, 26 Jun, Venue: Cortoon Shamrocks, (Round 2), Cortoon Shamrocks V Killererin 19:00

Intermediate Hurling League
Fri, 22 Jun, Venue: Meelick-Eyrecourt, (Round 4), Meelick-Eyrecourt V Killimor 19:30,
Fri, 22 Jun, Venue: Oranmore-Maree, (Round 4), Oranmore-Maree V Kinvara 19:30
Sun, 24 Jun, Venue: Carnmore GAA Club , (Round 4), Carnmore V Castlegar 12:00,

Under 13 A Hurling Championship – Group 1
Mon, 25 Jun, Venue: Oranmore, (Round 2), Oranmore-Maree V St Mary’s GAA Athenry 18:45, 
Mon, 25 Jun, Venue: Loughrea, (Round 2), Loughrea V Turloughmore 18:45, 

Under 13 A Hurling Championship – Group 2
Mon, 25 Jun, Venue: Ardrahan, (Round 2), Ardrahan V Carnmore 18:45, 
Mon, 25 Jun, Venue: New Inn, (Round 2), Sarsfields V Clarinbridge 18:45, 

Under 13 A1 Hurling Championship – Group 1
Mon, 25 Jun, Venue: Clonfert, (Round 2), Meelick-Eyrecourt V Castlegar 18:45, 
Mon, 25 Jun, Venue: Gort, (Round 2), Gort V Michael Cusacks 18:45,

Under 13 A1 Hurling Championship – Group 2
Mon, 25 Jun, Venue: Kilnadeema, (Round 2), Kilnadeema-Leitrim V Kinvara 18:45, 
Mon, 25 Jun, Venue: Killimordaly, (Round 2), Killimordaly V Ahascragh/Fohenagh 18:45, 

Under 13 B Hurling Championship – Group 1
Mon, 25 Jun, Venue: Cappataggle, (Round 2), Cappataggle V Cois Fharraige 18:45, 
Mon, 25 Jun, Venue: Moycullen, (Round 2), Moycullen V Ballinderreen 18:45,

Under 13 B Hurling Championship – Group 2
Mon, 25 Jun, Venue: Ballymacward, (Round 2), Pádraig Pearses V Craughwell 18:45, 
Mon, 25 Jun, Venue: Sylane, (Round 2), Sylane V Skehana-Mountbellew/Moylough 18:45, 

Under 13 B1 Hurling Championship – Group 1
Mon, 25 Jun, Venue: Ballyloughane, (Round 2), Liam Mellows V Portumna 18:45, 
Mon, 25 Jun, Venue: Tynagh, (Round 2), Tynagh/Abbey-Duniry V Annaghdown 18:45, 

Under 13 B1 Hurling Championship – Group 2
Mon, 25 Jun, Venue: Kilconieron, (Round 2), Kilconieron V Ballygar 18:45, 
Mon, 25 Jun, Venue: Castledaly, (Round 2), St Thomas V Mullagh/Kiltormer 18:45,

Under 13 C Hurling Championship – Group 1
Mon, 25 Jun, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 3), Abbeyknockmoy V Salthill-Knocknacarra 18:45, 
Mon, 25 Jun, Venue: Tuam, (Round 3), Tuam V Rahoon-Newcastle 18:45, 

Under 13 C Hurling Championship – Group 2
Mon, 25 Jun, Venue: Woodford, (Round 2), Tommy Larkins V Killimor 18:45, 
Mon, 25 Jun, Venue: Skehana, (Round 2), Skehana-Mountbellew/Moylough V Mícheál Breathnach 18:45, 

Junior A Hurling Championship – Group 2
Fri, 22 Jun, Venue: Loughrea, (Round 2), Gort V Kilnadeema-Leitrim 19:30, 

Junior A Hurling Championship – Group 3
Sat, 23 Jun, Venue: Carnmore, (Round 1), Turloughmore V Bearna-Na Forbacha 18:00,

U13 Football Division 1A
Fri, 22 Jun, Venue: Oranmore-Maree, (Round 4), Oranmore-Maree V Caherlistrane 19:00,
Fri, 22 Jun, Venue: Mountbellew, (Round 4), Mountbellew/Moylough V Annaghdown 19:00,
Fri, 22 Jun, Venue: Corofin GAA Pitch , (Round 4), Corofin V Monivea-Abbey 19:00, 

U13 Football Division 1B
Fri, 22 Jun, Venue: Westside, (Round 4), St Michael’s V Moycullen 19:00, 
Fri, 22 Jun, Venue: Clifden, (Round 4), Clifden V Barna 19:00, 
Fri, 22 Jun, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 4), Killannin V Claregalway 19:00, 

U13 Football Division 2 A
Fri, 22 Jun, Venue: Kinvara, (Round 4), Kinvara V Tuam Stars 19:00, 
Fri, 22 Jun, Venue: Athenry, (Round 4), St Mary’s GAA Athenry V Dunmore MacHales 19:00, 

U13 Football Division 2 B
Fri, 22 Jun, Venue: Oughterard, (Round 4), Oughterard V Mícheál Breathnach 19:00, 
Fri, 22 Jun, Venue: Carna, (Round 4), Carna-Caiseal/Na Piarsaigh V An Spidéal 19:00,
Fri, 22 Jun, Venue: Mervue, (Round 4), St. James V Naomh Anna, Leitir Móir 19:00, 

U13 Football Division 4
Fri, 22 Jun, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 4), Claregalway V Corofin 19:00, 

Under 12 Hurling League – Group 1
Sat, 23 Jun, Venue: Oranmore, (Round 5), Oranmore-Maree V St Mary’s GAA Athenry 11:00, 
Sat, 23 Jun, Venue: Clarinbridge, (Round 5), Clarinbridge V Turloughmore 11:00,
Sat, 23 Jun, Venue: New Inn, (Round 5), Sarsfields V Castlegar 11:00, 

Under 12 Hurling League – Group 2
Sat, 23 Jun, Venue: Kiltormer, (Round 5), Mullagh/Kiltormer V Cappataggle 11:00, 
Sat, 23 Jun, Venue: Craughwell, (Round 5), Craughwell V Tynagh/Abbey-Duniry 11:00, 
Sat, 23 Jun, Venue: Carnmore, (Round 5), Carnmore V Killimordaly 11:00, 
Sat, 23 Jun, Venue: Loughrea, (Round 5), Loughrea V Moycullen 11:00,

Under 12 Hurling League – Group 3
Sat, 23 Jun, Venue: The Priarie, (Round 5), Salthill-Knocknacarra V Annaghdown 11:00, 
Sat, 23 Jun, Venue: Na Forbacha, (Round 5), Bearna-Na Forbacha V Michael Cusacks 11:00, 
Sat, 23 Jun, Venue: Ballyloughane, (Round 5), Liam Mellows V Kinvara 11:00, 
Sat, 23 Jun, Venue: Tonabrocky, (Round 5), Rahoon-Newcastle V Gort 11:00,

Under 12 Hurling League – Group 4
Sat, 23 Jun, Venue: Portumna, (Round 5), Portumna V Tommy Larkins 11:00, 
Sat, 23 Jun, Venue: Kilconieron, (Round 5), Kilconieron V St Thomas 11:00, 
Sat, 23 Jun, Venue: Killimor, (Round 5), Killimor V Ardrahan 11:00,
Sat, 23 Jun, Venue: Kilnadeema, (Round 5), Kilnadeema-Leitrim V Ballinasloe 11:00,

Under 12 Hurling League – Group 5
Sat, 23 Jun, Venue: Skehana, (Round 5), Skehana V Pádraig Pearses 11:00,
Sat, 23 Jun, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 5), Abbeyknockmoy V Ballygar 11:00, 
Sat, 23 Jun, Venue: St. Dominics , (Round 5), St Dominics V Four Roads 11:00, 

Under 12 Hurling League – Group 6
Sat, 23 Jun, Venue: Mountbellew, (Round 5), Mountbellew/Moylough V An Spidéal 11:00,
Sat, 23 Jun, Venue: Ballinderreen, (Round 5), Ballinderreen V Mícheál Breathnach 11:00, 
Sat, 23 Jun, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 5), Pádraig Pearses V Tuam 11:00,

U12 Football Group 1
Tue, 19 Jun, Venue: Belclare, (Round 7), Corofin V Annaghdown 18:30,
Tue, 19 Jun, Venue: Dunmore MacHales, (Round 7), Dunmore MacHales V Tuam Stars 18:45,
Tue, 19 Jun, Venue: Caherlistrane, (Round 7), Caherlistrane V Headford 18:45, 

U12 Football Group 10
Tue, 19 Jun, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 7), Salthill-Knocknacarra V St Michael’s 19:00,
Tue, 19 Jun, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 7), Pádraig Pearses V Headford 19:00, 
Tue, 19 Jun, Venue: Craughwell, (Round 7), Craughwell V Oranmore-Maree 19:00, 
Tue, 19 Jun, Venue: Corofin GAA Pitch , (Round 7), Corofin V Claregalway 19:00,

U12 Football Group 2
Tue, 19 Jun, Venue: Belclare, (Round 7), Corofin V Annaghdown 19:30,
Tue, 19 Jun, Venue: Dunmore MacHales, (Round 7), Dunmore MacHales V Tuam Stars 19:45, 
Tue, 19 Jun, Venue: Caherlistrane, (Round 7), Caherlistrane V Headford 19:45, 

U12 Football Group 5
Tue, 19 Jun, Venue: Craughwell, (Round 4), Craughwell V Loughrea Gaelic Football 19:00, 

Junior B Hurling Championship – Group 1
Sun, 24 Jun, Venue: Mullagh Hurling Club Grounds, (Round 2), Mullagh V Beagh 12:00, 

Junior C Hurling Championship – Group 1
Sat, 23 Jun, Venue: Menlo Emmetts, (Round 3), Menlo Emmetts V Ballinasloe 18:00, 

Junior C Hurling Championship – Group 2
Sat, 23 Jun, Venue: Ballygar GAA Pitch, (Round 1), Ballygar V Liam Mellows 18:00,
Sat, 23 Jun, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 3), Tommy Larkins V Meelick-Eyrecourt 18:00, 
Sun, 24 Jun, Venue: Ballinderreen, (Round 1), Ballinderreen V Turloughmore 12:00,

Junior C1 Hurling Championship – Group 1
Sun, 24 Jun, Venue: Kilnadeema Pitch, (Round 1), Kilnadeema-Leitrim V Ahascragh/Fohenagh 14:00, 

Junior C1 Hurling Championship – Group 2
Sat, 23 Jun, Venue: Mullagh Hurling Club Grounds, (Round 2), Mullagh V Gort 18:00,

Ard Ri Hotel Division 5 (North)
Fri, 22 Jun, Venue: Mountbellew, (Round 6), Mountbellew/Moylough V Ballinasloe 20:00, 

Ard Ri Hotel Division 6 (North)
Fri, 22 Jun, Venue: Tuam Stars, (Round 6), Tuam Stars V Caltra 20:00,

Ard Ri Hotel Division 7 (North)
Fri, 22 Jun, Venue: Barnaderg , (Round 2), Killererin V Menlough 20:00,
Fri, 22 Jun, Venue: Ballygar, (Round 6), St Brendan’s V Caherlistrane 20:00,

Ard Ri Hotel Division 8A League (North)
Fri, 22 Jun, Venue: Claregalway Lakeview, (Round 5), Claregalway V Annaghdown 20:00,

Car Parts Warehouse Division 6 (West)
Sun, 24 Jun, Venue: Indreabhán, (Round 4), Mícheál Breathnach V Oughterard 12:00, 

Car Parts Warehouse Division 7 (West)
Fri, 22 Jun, Venue: Carna, (Round 4), Cárna-Caiseal V An Cheathrú Rua 20:00,
Sat, 23 Jun, Venue: Oranmore, (Round 4), Oranmore-Maree V Oileáin Árainn 13:00,

Car Parts Warehouse Division 8 (West)
Fri, 22 Jun, Venue: Letterfrack, (Round 4), Renvyle V Mícheál Breathnach 20:00,

Minor A Hurling Championship – Group 2
Sun, 24 Jun, Venue: Kenny Park, (Round 1), Turloughmore V Salthill-Knocknacarra 18:00, 

Minor B1 Hurling Group 1
Sun, 24 Jun, Venue: Cappataggle, (Round 5), Cappataggle V Portumna 18:00,
Sun, 24 Jun, Venue: Bullaun, (Round 5), Sarsfields V Ballinderreen 18:00, 
Sun, 24 Jun, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Round 5), Ahascragh/Fohenagh V Kinvara 18:00, 

Minor B1 Hurling Group 2
Sun, 24 Jun, Venue: Ballinasloe, (Round 5), Ballinasloe V Annaghdown 18:00,
Sun, 24 Jun, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 5), Abbeyknockmoy V Cois Fharraige 18:00,
Sun, 24 Jun, Venue: Skehana, (Round 5), Skehana-Mountbellew/Moylough V Oranmore-Maree 18:00,

- Advertisment -

Most Popular