GALWAY GAA – Fixtures: (21st – 28th August 2018)

0
436
Galway club football

Minor B2 Football League – North
Tue, 21 Aug, Venue: Tuam Stadium, (Final), St Brendan’s V Caltra 19:00,

Under 13 C Championship
Thu, 23 Aug, Venue: Duggan Park , (Final), Salthill-Knocknacarra V Killimor 19:30

Under 13 A1 Shield
Thu, 23 Aug, Venue: Duggan Park , (Final), Gort V Ahascragh/Fohenagh 18:30

All-Ireland Senior Ladies Football Semi-Final

Sat, 25 Aug, Venue: Dr Hyde Park, (Semi-Final), GALWAY V Dublin 16:30,

Senior Football Championship – Group 1
Sat, 25 Aug, Venue: Kenny Park, (Round 3), Cortoon Shamrocks V St. James 16:45,
Sun, 26 Aug, Venue: Pearse Stadium, (Round 3), An Cheathrú Rua V Corofin 18:00,

Senior Football Championship – Group 2
Sat, 25 Aug, Venue: Kenny Park, (Round 3), Salthill-Knocknacarra V Annaghdown 18:30,
Sat, 25 Aug, Venue: Pearse Stadium, (Round 3), Killannin V Barna 19:00,

Senior Football Championship – Group 3
Sun, 26 Aug, Venue: Pearse Stadium, (Round 3), Killererin V Naomh Anna, Leitir Móir 16:15,
Sun, 26 Aug, Venue: Tuam Stadium, (Round 3), Caherlistrane V Mountbellew/Moylough 16:45,

Senior Football Championship – Group 4
Sat, 25 Aug, Venue: Pearse Stadium, (Round 3), Caltra V Moycullen 17:15,
Sat, 25 Aug, Venue: Tuam Stadium, (Round 3), Milltown V Monivea-Abbey 18:45,

U12 Group 5 Shield
Sat, 25 Aug, Venue: Craughwell, (Quarter final), Pádraig Pearses V An Spidéal 13:00,

U16 Football Division 2 North
Tue, 28 Aug, Venue: Athenry, (Round 5), St Mary’s GAA Athenry V Tuam Stars 19:00,

U16 Football Division 3
Tue, 21 Aug, Venue: Menlough, (Round 10), Menlough V Cortoon Shamrocks 19:00,
Tue, 21 Aug, Venue: Headford, (Round 10), Headford V Kilkerrin-Clonberne 19:00,
Tue, 21 Aug, Venue: Mountbellew, (Round 10), Mountbellew/Moylough V St Brendan’s 19:00,

Under 16 A Hurling Championship
Mon, 27 Aug, Venue: Athenry, (Round 6), St Mary’s GAA Athenry V Gort 18:45,

U 16 B Hurling Championship 
Mon, 27 Aug, Venue: TBC, (Semi Final Replay), Craughwell V Skehasna-Mountbellew/Moylough 18:30,

U 13 A Hurling Championship 
Thu, 23 Aug, Venue: Oranmore, (Semi Final 1), Oranmore-Maree V Clarinbridge 18:45,
Thu, 23 Aug, Venue: Carnmore GAA Club , (Semi Final 2), Carnmore V Turloughmore 18:45,

U 13 A Hurling Shield
Thu, 23 Aug, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Semi Final 1), Loughrea V Sarsfields 18:45,
Thu, 23 Aug, Venue: Ardrahan, (Semi Final 2), Ardrahan V St Mary’s GAA Athenry 18:45,

Intermediate Football Championship – Group 1
Sat, 25 Aug, Venue: Corofin , (Round 2), Menlough V Williamstown 17:00,
Sun, 26 Aug, Venue: Tuam Stadium, (Round 2), Oranmore-Maree V Glenamaddy 15:00,

Intermediate Football Championship – Group 2
Sat, 25 Aug, Venue: Corofin , (Round 2), St Brendan’s V Mícheál Breathnach 15:15,
Sun, 26 Aug, Venue: Moycullen, (Round 2), An Spidéal V Oughterard 18:30,

Intermediate Football Championship – Group 3
Sat, 25 Aug, Venue: Tuam Stadium, (Round 2), Dunmore MacHales V Kilkerrin-Clonberne 17:00,
Sun, 26 Aug, Venue: An Spideal, (Round 2), Clifden V St Mary’s GAA Athenry 14:30,

Intermediate Football Championship – Group 4
Sun, 26 Aug, Venue: Barnaderg , (Round 2), Headford V St. Gabriels 12:00,
Sun, 26 Aug, Venue: An Spideal, (Round 2), Cárna-Caiseal V Oileáin Árainn 13:00,

Senior Hurling League 
Tue, 21 Aug, Venue: Kenny Park, (Semi final ), Cappataggle V St Thomas 19:00,
Thu, 23 Aug, Venue: Kenny Park, (Semi final replay), Clarinbridge V Pádraig Pearses 19:00,

U14 Football Division 1 North
Fri, 24 Aug, Venue: Athenry, (Round 4), St Mary’s GAA Athenry V Tuam Stars 19:00,
Tue, 28 Aug, Venue: Dunmore MacHales, (Round 2), Dunmore MacHales V St Mary’s GAA Athenry 19:00,

Under 15 C Hurling Championship – Group 1
Mon, 27 Aug, Venue: Ballinderreen, (Round 1), Ballinderreen V Pádraig Pearses 18:00,
Mon, 27 Aug, Venue: Craughwell, (Round 1), Craughwell V Clifden 18:00,
Mon, 27 Aug, Venue: Indreabhán, (Round 1), Mícheál Breathnach V Ahascragh/Fohenagh 18:00,

Under 15 C Hurling Championship – Group 2
Mon, 27 Aug, Venue: Ballygar, (Round 1), Ballygar V Liam Mellows 18:00,
Mon, 27 Aug, Venue: Cregg, (Round 1), Annaghdown V Tuam 18:00,

U15 Division 3 
Tue, 21 Aug, Venue: Kilkerrin-Clonberne, (Round 5), Kilkerrin-Clonberne V St Brendan’s 19:00,
Tue, 21 Aug, Venue: Caltra Pitch, (Round 5), Caltra V Killererin 19:00,
Tue, 28 Aug, Venue: Killererin GAA Pitch, (Round 4), Killererin V Kilkerrin-Clonberne 19:00,
Tue, 28 Aug, Venue: Kinvara, (Round 5), Kinvara V Cortoon Shamrocks 19:00,

Junior A Hurling Championship 
Sat, 25 Aug, Venue: Loughrea, (Relegation Play Off), Kilnadeema-Leitrim V Ardrahan 16:00,
Sun, 26 Aug, Venue: Kenny Park, (Quarter Final), Turloughmore V Meelick-Eyrecourt 15:30,
Sun, 26 Aug, Venue: Killimor, (Pre Lim Quarter Final), Tommy Larkins V Sarsfields 17:00,

U13 Football Division 3 A
Fri, 24 Aug, Venue: Milltown, (Round 2), Milltown V St Brendan’s 19:00,
Fri, 24 Aug, Venue: Ballinasloe, (Round 2), Ballinasloe V Headford 19:00,

U13 Football Division 3 B
Fri, 24 Aug, Venue: Glenamaddy, (Round 2), Northern Gaels V Killererin 19:00,
Fri, 24 Aug, Venue: Caltra Pitch, (Round 2), Caltra V Cortoon Shamrocks 19:00,

Under 12 Hurling League – Group 1
Sat, 25 Aug, Venue: Castlegar, (Round 2), Castlegar V St Mary’s GAA Athenry 11:00,

Junior Championship North – Group B
Fri, 24 Aug, Venue: Tuam Stars, (Round 3), Tuam Stars V Corofin 19:30,

Junior Championship West – Group A
Sun, 26 Aug, Venue: Maigh Cuilinn, (Round 2), Moycullen V St Michael’s 14:30,

Junior Championship West – Group B
Sun, 26 Aug, Venue: Claregalway Lakeview, (Round 2), Claregalway V Salthill-Knocknacarra 13:00,

Junior A Championship North – Group A
Fri, 24 Aug, Venue: Caltra Pitch, (Round 3), Caltra V Monivea-Abbey 19:15,

Junior A Championship North – Group B
Fri, 24 Aug, Venue: Ballymacward, (Round 3), Pádraig Pearses V St Mary’s GAA Athenry 19:15,

Junior B Hurling Championship 
Sat, 25 Aug, Venue: Gort, (Quarter Final), Beagh V Ballinderreen 16:00,
Sat, 25 Aug, Venue: Loughrea, (Quarter Final), Portumna V Killimor 17:30,
Sat, 25 Aug, Venue: Gort, (Quarter Final), Loughrea V Castlegar 17:30,
Tue, 28 Aug, Venue: Carnmore, (Per Quarter Final Replay), Annaghdown V Oranmore-Maree 19:00,

Junior B Championship North – Group A
Sun, 26 Aug, Venue: Menlough, (Round 3), Menlough V Kilconly 15:00,

Junior B Championship West – Group A
Sat, 25 Aug, Venue: Clifden, (Round 2), Clifden V Naomh Anna, Leitir Móir 18:00,

Junior B Championship West – Group B
Sat, 25 Aug, Venue: Carna, (Round 2), Cárna-Caiseal V An Cheathrú Rua 18:00,

Junior C Hurling Championship 
Sat, 25 Aug, Venue: Ballymacward, (Quarter Final), Killimordaly V Turloughmore 17:00,
Sat, 25 Aug, Venue: Lackagh, (Quarter Final), Menlo Emmetts V Clarinbridge 17:00,
Sat, 25 Aug, Venue: Carnmore, (Quarter Final), Sylane V Sarsfields 17:00,
Sun, 26 Aug, Venue: Loughrea, (Quarter Final), Kilbeacanty V Ballygar 15:30,

Junior C Championship North – Group A
Fri, 24 Aug, Venue: Cregg, (Round 3), Annaghdown V Mountbellew/Moylough 19:15,
Fri, 24 Aug, Venue: Kiltormer, (Round 3), Kiltormer V St Brendan’s 19:15,
Sat, 25 Aug, Venue: Loughrea, (Round 3), Loughrea V Corofin 18:00,

Junior C Championship North – Group B
Fri, 24 Aug, Venue: Caherlistrane, (Round 5), Caherlistrane V Milltown 19:15,
Fri, 24 Aug, Venue: Glenamaddy, (Round 5), Glenamaddy V St. Gabriels 20:00,

Junior C Championship West – Group A
Fri, 24 Aug, Venue: South Park, (Round 2), Gaeil na Gaillimhe V An Fhairche – Clonbur 19:30,
Fri, 24 Aug, Venue: Páirc na bhForbacha, (Round 2), Barna V Oranmore-Maree 19:30,

Junior C Championship West – Group B
Sun, 26 Aug, Venue: Indreabhán, (Round 1), Mícheál Breathnach V Renvyle 13:00,