GALWAY GAA – Fixtures: (14th – 21st August 2018)

0
2827
Galway vs Limerick

All-Ireland Senior Hurling Final

Sun, 19 Aug, Venue: Croke Park, (Final), GALWAY V Limerick 15:30,

All-Ireland Minor Hurling Final

Sun, 19 Aug, Venue: Croke Park, (Final), GALWAY V Kilkenny 13:00,

 

Under 14 A1 Shield
Thu, 16 Aug, Venue: Duggan Park , (Final), Ballinasloe V Michael Cusacks 18:30

Under 13 B Shield
Wed, 15 Aug, Venue: Duggan Park , (Final), Sylane V Skehasna-Mountbellew/Moylough 18:30

Under 13 B1 Shield
Wed, 15 Aug, Venue: Duggan Park , (Final), Ballygar V St Thomas 19:30

U16 Football Division 1 North
Tue, 14 Aug, Venue: Ballinasloe, (Round 1), Ballinasloe V Monivea-Abbey 19:00,
Tue, 14 Aug, Venue: Kilconnell, (Round 1), St. Gabriels V Caherlistrane 19:00,

U16 Football Division 1 West
Tue, 14 Aug, Venue: Páirc an Chnoic, (Round 6), Mícheál Breathnach V Moycullen 19:00,
Tue, 14 Aug, Venue: Mervue, (Round 6), St. James V Barna 19:00,

U16 Football Division 2 North
Tue, 14 Aug, Venue: Athenry, (Round 4), St Mary’s GAA Athenry V Killererin 19:00,
Tue, 14 Aug, Venue: Tuam Stars, (Round 7), Tuam Stars V Milltown 19:00,

U16 Football Division 3
Tue, 14 Aug, Venue: Cortoon Shamrocks, (Round 9), Cortoon Shamrocks V Headford 19:00,
Tue, 14 Aug, Venue: Clonberne, (Round 9), Kilkerrin-Clonberne V Mountbellew/Moylough 19:00,
Tue, 14 Aug, Venue: Menlough, (Round 9), Menlough V St Brendan’s 19:00,
Tue, 21 Aug, Venue: Headford, (Round 10), Headford V Kilkerrin-Clonberne 19:00,
Tue, 21 Aug, Venue: Mountbellew, (Round 10), Mountbellew/Moylough V St Brendan’s 19:00,
Tue, 21 Aug, Venue: Menlough, (Round 10), Menlough V Cortoon Shamrocks 19:00,

U16 Football Division 4
Tue, 14 Aug, Venue: Cregg, (Round 6), Annaghdown V Salthill-Knocknacarra 19:00,

Senior Hurling League 
Wed, 15 Aug, Venue: Loughrea, (Group 2 Play-off 3), Cappataggle V Abbeyknockmoy 19:00,

U14 Football Division 1 North
Fri, 17 Aug, Venue: Athenry, (Round 1), St Mary’s GAA Athenry V Ballinasloe 19:00,

U14 Football Division 1 West
Fri, 17 Aug, Venue: Mervue, (Round 5), St. James V Killannin 19:00,

Division 1 League
Thu, 16 Aug, Venue: Killannin, (Round 6), Killannin V Oughterard 19:30,

Division 2 League
Fri, 17 Aug, Venue: An Spideal, (Round 7), An Spidéal V Cortoon Shamrocks 19:45,
Fri, 17 Aug, Venue: Clonberne, (Round 7), Kilkerrin-Clonberne V Mícheál Breathnach 19:45,

Division 3 League
Sat, 18 Aug, Venue: Kilconly, (Round 7), Kilconly V Naomh Anna, Leitir Móir 18:00,

U15 Division 3 
Tue, 21 Aug, Venue: Kilkerrin-Clonberne, (Round 5), Kilkerrin-Clonberne V St Brendan’s 19:00,
Tue, 21 Aug, Venue: Caltra Pitch, (Round 5), Caltra V Killererin 19:00,
Tue, 21 Aug, Venue: Kinvara, (Round 5), Kinvara V Cortoon Shamrocks 19:00,

John Dunne Cup 
Tue, 14 Aug, Venue: Barnaderg , (Quarter Finals), Killererin V Claregalway 07:45,

Under 13 A Hurling Championship – Group 1
Wed, 15 Aug, Venue: Oranmore, (Round 2), Oranmore-Maree V St Mary’s GAA Athenry 18:45,

Junior A Hurling Championship 
Sat, 18 Aug, Venue: Loughrea, (Pre Lim Quarter Final), St Thomas V Meelick-Eyrecourt 16:00,
Sat, 18 Aug, Venue: Ballymacward, (Pre Lim Quarter Final), Skehasna-Mountbellew/Moylough V St Mary’s GAA Athenry 17:30,
Sat, 18 Aug, Venue: Killimor, (Pre Lim Quarter Final), Tommy Larkins V Sarsfields 17:30,

U13 Football Division 3 A
Fri, 17 Aug, Venue: Ballygar, (Round 1), St Brendan’s V Ballinasloe 19:00,
Fri, 17 Aug, Venue: Headford, (Round 1), Headford V Kilconly 19:00,

U13 Football Division 3 B
Fri, 17 Aug, Venue: Brownesgrove, (Round 1), Cortoon Shamrocks V Northern Gaels 19:00,
Fri, 17 Aug, Venue: Killererin GAA Pitch, (Round 1), Killererin V Caltra 19:00,

Under 12 Hurling League – Group 1
Sat, 18 Aug, Venue: New Inn, (Round 7), Sarsfields V St Mary’s GAA Athenry 10:00,
Mon, 20 Aug, Venue: Athenry, (Round 1), St Mary’s GAA Athenry V Sylane 18:45,

Junior Championship North – Group A
Tue, 14 Aug, Venue: Ballinasloe, (Round 2), Ballinasloe V Annaghdown 20:00,
Sat, 18 Aug, Venue: Mountbellew, (Round 3), Mountbellew/Moylough V Annaghdown 18:00,
Sat, 18 Aug, Venue: Milltown, (Round 3), Milltown V Ballinasloe 18:00,

Junior Championship North – Group B
Sat, 18 Aug, Venue: Clonberne, (Round 3), Kilkerrin-Clonberne V Caherlistrane 18:00,

Junior Championship West – Group A
Sat, 18 Aug, Venue: Mervue, (Round 2), St. James V An Fhairche – Clonbur 19:00,
Sun, 19 Aug, Venue: Páirc Maigh Cuilinn, (Round 2), Moycullen V St Michael’s 00:00,

Junior Championship West – Group B
Sat, 18 Aug, Venue: Indreabhán, (Round 2), Mícheál Breathnach V Renvyle 18:00,
Sun, 19 Aug, Venue: Claregalway Lakeview, (Round 2), Claregalway V Salthill-Knocknacarra 00:00,

U12 Football Group 1
Fri, 17 Aug, Venue: Headford, (Shield Playoff), Headford V Annaghdown 19:00,

Junior A Championship North – Group A
Sat, 18 Aug, Venue: Corofin , (Round 3), Corofin V Killererin 18:00,

Junior A Championship North – Group B
Sat, 18 Aug, Venue: Glinsk G.A.A.Pitch, (Round 3), Glinsk V Dunmore MacHales 18:00,

Junior A Championship West – Group A
Sat, 18 Aug, Venue: Páirc na bhForbacha, (Round 2), Barna V Fr Griffins/Éire Óg 18:00,
Sat, 18 Aug, Venue: Oughterard, (Round 2), Oughterard V Na Piarsaigh 18:00,

Junior A Championship West – Group B
Sat, 18 Aug, Venue: Leitir Móir, (Round 2), Naomh Anna, Leitir Móir V Salthill-Knocknacarra 13:00,
Sat, 18 Aug, Venue: Killannin, (Round 2), Killannin V An Cheathrú Rua 18:00,

Junior B Hurling Championship 
Fri, 17 Aug, Venue: New Inn, (Pre Lim Quarter Final), Kilconieron V Killimor 19:00,
Fri, 17 Aug, Venue: Castledaly, (Pre Lim Quarter Final), Beagh V Cappataggle 19:00,
Fri, 17 Aug, Venue: Carnmore, (Pre Lim Quarter Final), Annaghdown V Oranmore-Maree 19:00,
Fri, 17 Aug, Venue: Duggan Park , (Pre Lim Quarter Final), Abbeyknockmoy V Loughrea 19:00,
Sat, 18 Aug, Venue: Kenny Park, (Pre Lim Quarter Final), Pádraig Pearses V Ballinderreen 16:00,
Sat, 18 Aug, Venue: Killimor, (Pre Lim Quarter Final), Ballinasloe V Killimordaly 16:00,
Sat, 18 Aug, Venue: Duggan Park , (Pre Lim Quarter Final), Ahascragh/Fohenagh V Castlegar 17:30,
Sat, 18 Aug, Venue: Kenny Park, (Pre Lim Quarter Final), Portumna V Kinvara 17:30,

Junior B Championship North – Group A
Sat, 18 Aug, Venue: Tuam Stars, (Round 3), Tuam Stars V Headford 18:00,

Junior B Championship North – Group B
Fri, 17 Aug, Venue: Williamstown, (Round 1), Williamstown V Claregalway 19:30,

Junior B Championship West – Group A
Sat, 18 Aug, Venue: Inis Mór, (Round 1), Oileáin Árainn V Clifden 13:00,

Junior B Championship West – Group B
Sat, 18 Aug, Venue: An Spideal, (Round 1), An Spidéal V Cárna-Caiseal 18:00,

Junior C Championship North – Group A
Fri, 17 Aug, Venue: Mountbellew, (Round 2), Mountbellew/Moylough V Loughrea 19:30,

Junior C Championship North – Group B
Fri, 17 Aug, Venue: Glenamaddy, (Round 3), Glenamaddy V Caherlistrane 19:30,

Junior C Championship West – Group A
Sat, 18 Aug, Venue: Oranmore, (Round 1), Oranmore-Maree V Gaeil na Gaillimhe 18:00,
Sun, 19 Aug, Venue: Clonbur, (Round 1), An Fhairche – Clonbur V Barna 00:00,

Junior C Championship West – Group B
Sun, 19 Aug, Venue: Páirc an Chnoic, (Round 1), Mícheál Breathnach V Renvyle 00:00,

Minor A Championship West – Group A
Wed, 15 Aug, Venue: Leitir Móir, (Round 1), Naomh Anna, Leitir Móir V Barna 18:00,
Wed, 15 Aug, Venue: Oranmore, (Round 1), Oranmore-Maree V St Michael’s 19:00,

Minor A Championship West – Group B
Wed, 15 Aug, Venue: Oughterard, (Round 1), Oughterard V Salthill-Knocknacarra 19:00,

Minor B Championship West 
Wed, 15 Aug, Venue: Páirc an Chathánaigh, (Round 1), An Cheathrú Rua V Killannin 19:00,
Wed, 15 Aug, Venue: Mervue, (Round 1), St. James V Clifden 19:00,

Minor C Championship West
Wed, 15 Aug, Venue: Kinvara, (Round 1), Kinvara V An Spidéal 19:00,

Minor B2 Football League – North
Wed, 15 Aug, Venue: Tuam Stadium, (Shield Final), Headford V Dunmore MacHales 19:30,